Młody, wykształcony, z dużego miasta: terrorysta

bookshop
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Właściciel księgarni w Birmingham został oskarżony o “nawoływanie do aktów terroru”. Ahmed Faraz stanął przed sądem za “instruowanie” muzułmanów jak prowadzić działania terrorystyczne.
Faraz (32 l.) rozprowadzał ekstremistyczne książki i filmy, żeby zachęcić wyznawców islamu do przeprowadzania ataków terrorystycznych. Sąd uznał, że inicjator zamachów bombowych z 7 lipca w Londynie posiadał materiały dystrybuowane przez Faraza pod przykrywką jego księgarni.

Księgarz, absolwent uniwersytetu w Birmingham, nie przyznaje się do postawionych mu 30 zarzutów rozpowszechniania lub posiadania materiałów promujących terroryzm. Prokurator Max Hill poinformował ławników, że Faraz nie został oskarżony o udział w konkretnym spisku terrorystycznym. “Ta sprawa dotyczy dystrybucji książek, płyt DVD i innych materiałów. Obrazuje kroki na drodze muzułmanów do radykalizacji, co ostatecznie owocuje brutalnymi atakami terrorystycznymi, skierowanymi przeciwko wojskom i społeczeństwom krajów na całym świecie, w tym także Wielkiej Brytanii” – powiedział prolurator. “Ta sprawa dotyczy również metod i środków umacniających procesy radykalizacji. Dotyczy nawoływania do aktów terroru.”

Ława przysięgłych dowiedziała się, że centrum działalności była księgarnia w Birmingham, o nazwie Maktabah al-Ansar. Policja wkroczyła na teren nieruchomości powiązanych z firmą i samym Farazem w 2007 oraz 2010 roku, i zatrzymała duże ilości materiałów, które biegli sądowi uznali za opracowane z myślą o zachęcaniu do przemocy, terroryzmu i męczeństwa. Materiały zawierały instruktaże wideo obrazujące w jaki sposób zatrzymywać zakładników i dokonywać zabójstw przez ścięcie głowy, powiedział Hill. Przysięgli oglądali przeredagowane wersje materiałów wideo, żeby mogli zrozumieć metody, jakimi się posłużono w celu radykalizacji odbiorcy.

Hill powiedział ławnikom, że niektóre z materiałów rozpowszechnianych przez księgarnię znalazły się w rękach ludzi stojących za najpoważniejszymi atakami, włączając w to Mohammeda Sidique Khana, przywódcę zamachowców samobójców w Londynie w 2005 roku. Niektórzy z zamachowców skazanych na dożywocie za nieudany atak na samolot w 2006 roku również posiadali materiały od Faraza. Hill powiedział, że w nadchodzących tygodniach, biegły poprowadzi ich przez setki stron islamskich tekstów i przedstawi, w jaki sposób Faraz zaadaptował je do potrzeb “nawoływania do brutalnych aktów terroru”. Proces będzie kontynuowany.(p)

Tłumaczenie: MP
Źródło: http://www.bbc.co.uk/news/uk-15293707

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze