Miliardy irańskich ajatollahów

IRAN-POLITICS/KHAMENEI
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Przez ponad 30 lat od islamskiej rewolucji rządzący Iranem duchowni stali się najbogatszą grupą społeczną. Nieprzyzwoicie bogatą.
IRAN-POLITICS/KHAMENEI
Mohsen Machmalbaf, irański reżyser mieszkający w Paryżu, ogłosił w swoim blogu, że majątek ajatollaha Alego Chamenei przekracza 30 mld dol. – to tylko 10 mld mniej niż ma najbogatszy według miesięcznika Forbes człowiek świata Bill Gates. Najwyższy przywódca i następca wodza islamskiej rewolucji Ruhollaha Chomeiniego zajmuje ponoć gigantyczne pałace niegdyś należące do szacha, a pod swoją rezydencją w Teheranie kazał wybudować przeciwatomowy bunkier o powierzchni 5 tys. m kw. Sama winda do niego miała kosztować 5 mln dol.

Chamenei zajada się kawiorem, który wysyła mu znad Morza Kaspijskiego główny mułła tamtejszej prowincji. W podróże po kraju zabiera ulubionego konia. Ma wartą 2 mln dol. kolekcję fajek i ponad 300 pierścieni, w tym jeden za pół miliona dolarów z najstarszym agatem świata. Ulubieni poeci wrażliwego na uprawianą przez nich dziedzinę sztuki Chameneiego dostają od specjalnych posłańców porcje opium jako prezent od rahbara – najwyższego przywódcy.

Sekrety Chameneiego ponoć wyjawił Machmalbafowi zbiegły ochroniarz ajatollaha. Od zeszłorocznych wyborów prezydenckich w Iranie reżyser jest rzecznikiem przegranego kandydata opozycji Mir Hosejna Musawiego.

Więcej na: wyborcza.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze