Meczet w Hadze zawiesza radykalnego szejka

Meczet
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Meczet sunnicki w Hadze zawiesił w pełnieniu obowiązków imama, szejka Fawaza, na przynajmniej trzy tygodnie za obrażanie członków rady meczetu i zakłócanie spotkań.

Szejk Fawaz jest znany ze swoich skrajnych poglądów. W przeszłości w swoich wypowiedziach życzył holenderskiej polityk i działaczce antyislamskiej Ayaan Hirsi Ali oraz scenarzyście i filmowcowi Theo van Goghowi, zamordowanemu w 2004, aby zachorowali na śmiertelną chorobę. Pozwał parlamentarzystę Geerta Wildersa za jego antyislamski film „Fitna”, w którym domagał się on zakazu rozpowszechniania Koranu oraz ostrzegał wobec „islamskiej inwazji”. Po procesie, który zakończył się w 2011 roku, Wilders został uniewinniony. Fawaz szeroko wykorzystuje internet do publikacji swoich poglądów. Jego wypowiedzi można odnaleźć na youtube.com. Twierdzi m.in., że noszenie chust i czadorów chroni kobiety przed gwałtami, a także uważa, że należy zalegalizować poligamię Jednocześnie jednak potępiał grupy takie jak Sharia4Belgium oraz Sharia4Holland mówiąc, że ich poglądy są zbyt radykalne. W 2008 r nazwał przewodniczącego rady dzielnicy Slotevaart (Amsterdam) Ahmeda Marcoucha, który proponował wprowadzenie islamu do szkół, „hipokrytą oraz wilkiem w owczej skórze”.

W wywiadzie dla radia Netherlands Worldwide Fawaz powiedział, że nie zamierza stosować się do nakazu meczetu. Oskarża radę meczetu, że stara się ona powstrzymać go od mówienia o polityce w czasie piątkowych modłów. Radykalny kaznodzieja oskarża zarząd, że działania wobec niego są „polowaniem na czarownice”. Porównał członków zarządu do syryjskiego prezydenta Bashara al-Assada oraz do Muammara Khaddafiego. Twierdzi, że policja nie pozwoliła mu na wygłoszenie kazania w piątek podczas wieczornej modlitwy.

Sama rada meczetu także znana jest z kontrowersyjnych pomysłów. W 2008 roku zaprosiła na konferencję marokańskiego imama Mohameda al-Maghraouiego, zwanego „pedoiamamem”, który wydał fatwę legalizującą małżeństwo z dziewięcioletnią dziewczynką. Jego przyjazdowi sprzeciwiła się wówczas holenderska Partia Wolności.(p)

Oprac. Tom S.,
Źródła:
http://www.expatica.com/nl/news/dutch-news/the-hague-mosque-suspends-radical-sheikh_218787.html

Radio Netherlands Worldwide

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze