Męczennica hidżabu czy niedokładność mediów?

W ubiegłą  środę, 1 lipca, w sądzie w Berlinie Egipcjanka w ciąży Marwa (el-)Sherbini została zasztyletowana, przez Alexa W. Powodem była sprawa o zniesławienie, jaką Sherbini wytoczyła Alexowi W. kiedy nazwał ją „islamistką”, „terrorystką” i „dziwką”. Alex W. przegrał sprawę, ale w sądzie apelacyjnym postanowił sam dojść „sprawiedliwości”.

Pogrzeb zasztyletowanej Marwy al-Sherbini

Pogrzeb zasztyletowanej Marwy al-Sherbini

Nienawiść i brutalny mord spowodowały, że historia obiegła cały świat. Niestety w gorączce media dopowiedziały kilka wydarzeń, niektóre pominęły, a inne zostały przekręcone.

Jeden z najpoważniejszych błędów to przedstawianie Marwy jako „męczennicy hidżabu.”  Została ona obrzucona wyzwiskami z powodu bycia muzułmanką, a nie noszenia hidżabu. Nie każda muzułmanka nosi hidżab. Jednocześnie łączenie tego tematu z kwestią zakazu noszenia burki, do którego wezwał Sarkozy, jest już dużym nadużyciem, ponieważ w społeczności muzułmanek burka nie stanowi akurat najpopularniejszego atrybutu.

Mąż ofiary, o czym zapominają wspomnieć media – a powinny, bo automatycznie wina przypisywana jest Alexowi W. – został prawdopodobnie postrzelony przez strażnika, który chciał powstrzymać napastnika, ale chybił. Sprawa badana jest przez policję.

Morderca był takim samym „Niemcem” jak Sherbini. Przybył do Niemiec z Rosji w roku 2006. I pomimo insynuacji nie należał do żadnego rasistowskiego ugrupowania.

W całej sprawie warto pamiętać,  że to jedyny jak do tej pory przypadek w Niemczech, a może i w Europie, kiedy kobieta została zabita za bycie muzułmanką. W tym roku pewna dziewczyna nosząca hidżab została zabita za bycie muzułmanką w niedostatecznym stopniu ponieważ prowadziła zachodni styl życia. Inna, dwudziestolatka, za utratę dziewictwa. Warto pamiętać o wielu podobnych przypadkach z ostatnich lat – i warto znać proporcje.

Nikt nie powinien ginąć z powodu swojej wiary. Jednak tworzenie uogólnień, wiązanie tej sprawy z noszeniem burek i rzekomą przynależnością zabójcy do rasistowskiego ugrupowania powoduje, że to właśnie wtedy muzułmanie mogą czuć się uciskani w Europie i mogą nabierać niechęci do integracji ze społeczeństwem.

JW na podst. islamineurope.blogspot.com

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Dzihadyści zaatakowali w Rosji

Izolacja rządu talibów już nie działa

Niemcy: czy deportacja imigrantów będzie sprawniejsza?