Matka zginęła za obronę córki przed aranżowanym małżeństwem

| 11 komentarzy|
image_pdfimage_print

Pakistanka została zabita we Włoszech przez męża w wyniku uderzeń cegłą, ponieważ przeciwstawiała się zaaranżowanemu wydaniu za mąż córki. Włoscy politycy oburzeni rodzinnymi morderstwami, których powodem jest tradycja i religia.

Butt Hamad Khan wyprowadzany przez włoskich karabinierów
Butt Hamad Khan wyprowadzany przez włoskich karabinierów

Córka, dwudziestoletnia Nosheen Butt, została hospitalizowana z urazem czaszki i złamanym ramieniem, po tym jak jej rok młodszy brat pobił ją kijem na podwórku, w Novi koło Modeny. Zdaniem prokuratorów ojciec, Ahmad Khan Butt, 53-letni pracownik budowlany, rzucił swoją żonę na ziemię i uderzał w nią cegłą, w czasie kiedy jego syn Umair atakował siostrę.

„Ofiara nie chciała, żeby córka miała nieszczęśliwy związek, taki sam do jakiego ona została zmuszona”, mówi zastępca prokuratora w Modenia Lucia Musti prowadząca dochodzenie. „Matka i córka były po tej samej stronie i można to nazwać ‘kulturowym’ morderstwem ponieważ w dodatku do przemocy domowej doszły zagadnienia tradycji, która może być motywem przestępstwa”, uważa Musti. Pozostała trójka dzieci rodziny została zabrana przez włoskie służby społeczne.

Włoscy politycy zareagowali oburzeniem, przypominając podobne incydenty w sprawach zabitych córek przez rodziny pochodzenia pakistańskiego (2006) i marokańskiego (2009) za próbę prowadzenia zachodniego stylu życia i spotykanie się z włoskimi chłopcami.

Livia Turco, jedna z ważniejszych polityków Demokratów Lewicy, głównej partii opozycyjnej, potępiła „aranżowane małżeństwa i przemoc przeciwko kobietom” pod pretekstem „etnicznej tradycji”. Izabella Bertolini z centroprawicowej partii Popolo della Libertà idzie dalej i twierdzi, że zmarła kobieta, Beghm Shnez, była „męczennicą za wolność, ofiarą obskurantyzmu i islamskiego fundamentalizmu”. Podaje, że ojciec rodziny był we Włoszech mniej niż 10 lat i był właścicielem lokalnego meczetu. Souad Sbai, pochodząca z Maroka polityk rządzącej koalicji uważa, że takie „niemożliwe do tolerowania barbarzyństwo” to „wynik nieudanej integracji” ojca i brata z włoskim społeczeństwem.(pj)

AX na podst. AFP

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook