Maroko zezwala muzułmanom na zmianę wiary

Najwyższy sąd religijny w Maroko odrzucił dotychczasowe, zgodne z szariatem, orzecznictwo (fatwę), skazujące muzułmanów porzucających islam na karę śmierci.

Najwyższy Religijny Komitet, którego zadaniem jest wydawanie fatw, zmienił stanowisko w stosunku do swojej fatwy z 2012 roku, w której uznawał apostazję za przestępstwo karane śmiercią. Teraz opierając się na Koranie, a także naukach Sufyana Al-Thawriego, uznał, że zabijanie apostatów było za czasów Proroka dopuszczalne wtedy gdy mogli zagrozić zdradą sekretów kruchej wtedy społeczności islamskiej. Jako, że teraz takie zagrożenie nie występuje odejście od islamu zdaniem marokańskich autorytetów religijnych nie powinno być karane.

Argumentacja dotycząca apostazji porównywanej ze zdradą stanu jest często przywoływana także przez islamistów, jednak często mówią oni nie tylko o zdradzie, ale także o sianiu zamętu społecznego, zwróceniu się przeciwko wspólnocie, co zostawia szerokie pole interpretacji. (j)

źródło: Morocco World News 

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Jan Wójcik

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Ciosy nożem za koszulkę z „Charlie Hebdo”

FGM coraz mniej islamskie

Prześladowcy krytykującej islam skazani