Mamy prawo do apostazji i bluźnierstwa

Victoria Gugenheim
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Kiedy Maryam Namazie, znana aktywistka antyszariacka w Wielkiej Brytanii, ogłosiła 14 marca Międzynarodowym Dniem Obrony Apostatów i Bluźnierców,  wyrazy poparcia w różnej formie napłynęły od setek osób, w tym od Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Warto przypomnieć tę akcję, bowiem temat jest stale aktualny.

Niektórzy artyści wypowiedzieli się poprzez swoje prace. Zrobiła tak między innymi Victoria Gugenheim,  światowej sławy artystka bodyartu, malując samą siebie: po twarzy skrytej pod burką płynie krwawa łza…  Pracę prezentujemy wraz z komentarzem autorki.
Victoria Gugenheim

Im bardziej milczymy na temat trudnej sytuacji apostatów, innowierców i kobiet żyjących według islamskich zasad, tym bardziej pozwalamy na rozkwit zła. I pomyślałam, że muszę podjąć jakieś działania.

Sztuka ma właściwości jakich czasem słowa nie mają. Budzi emocje, jest bezpośrednia i jeśli jest dobrze zrealizowana, to szybko pojawiają się jej efekty. Chciałam użyczyć swoich  umiejętności apostatom, innowiercom, kobietom żyjącym według islamskich zasad, Rad\ie Byłych Muzułmanów w Wielkiej Brytanii CEMB, oraz kampanii One Law for All (Jedno Prawo dla Wszystkich) aby rozpowszechniali wiadomość, że istnieje realne cierpienie i udręka w islamie, a nasze prawa i wolności zależą od tego, czy głośno się wypowiadamy na temat tej krzywdzącej mocy.

Malowanie ciała może uczynić to, czego muzułmańskiej chuście się zrobić nie uda – ukaże w szczegółach jak wiele tracimy z kobiety, gdy zostaje skazana na zasłonę. Tu zasłonięte fragmenty kobiety stają się zarówno widzialne jak i niewidzialne; mam nadzieję, że pomoże to uzmysłowić ludziom, że element ubioru, który nosimy z przymusu, nie jest w żadnym razie strojem wyzwalającym odzieżą. Redukuje człowieka do roli przedmiotu, dehumanizuje, tłamsi ludzkiego ducha, a w rezultacie powoduje cierpienie. I niestety, jest to tylko wierzchołek góry lodowej.

Moim najważniejszym celem jest uczynić świat lepszym miejscem do życia dla wszystkich. I mam nadzieję, że swoją postawą zachęcę innych do pójścia tą samą drogą.

* * *

Inicjatorka akcji Maryam Namazie, przedstawiła własną grafikę, w której dokonała „bluźnierczego” zamachu na szahadę – islamskie wyznanie wiary. Wymazała część słów szahady – „Nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego Prorokiem” – w taki sposób, że zostało samo „Nie ma boga”.

Nie ma boga
 

 

 

 

 

 

Oprac. PJ/KM
Źródło: www.freethoughtblogs.com
List w obronie apostatów i bluźnierców (w jęz. polskim): www.psr.org.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze