Malmö: powracający bojówkarze IS rekrutują nowych dżihadystów

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Szwedzkie służby policyjne SÄPO oceniają, że około 150 dżihadystów Państwa Islamskiego powróciło do Szwecji. Stacja telewizyjna TV 4 Nyheterna podaje, że pełną parą prowadzą oni rekrutację nowych dżihadystów w licznych, mieszczących się w piwnicach meczetach w Malmö i w okolicy, a „rekruci” uważają ich za bohaterów.

Michael Helders, który jako wolontariusz angażuje się w zwalczanie ekstremizmu, określa sytuację jako „bardzo niebezpieczną”.

– W oczach młodych ludzi zagrożonych radykalizacją oni mogą uchodzić za bohaterów. To powoduje oczywiście wzrost niepokoju i destabilizuje sytuację. Ludzie boją się o swoje dzieci, mówi Helders.

Reporterka TV 4 Nyheterna rozmawiała też z jedną z imigrantek w dzielnicy Rosengård, która również angażuje się w działania zapobiegające wpływowi dżihadystów na okoliczną młodzież.

– Sytuacja tu w Rosengård jest bardzo zła, mówi matka i dodaje, że inne kobiety w okolicy proszą ją o radę, jak zapobiec przystąpieniu ich dzieci do Państwa Islamskiego.

Według raportu przygotowanego przez szwedzką akademię wojskową, ponad 20 członków IS, którzy wrócili do Szwecji, zamieszkało w Malmö, w dzielnicach takich jak Rosengård.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Rolka na podst. tv4.se

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook