Malezja: publicysta obraził Mahometa – grozi mu śmierć

| 4 komentarzy|
image_pdfimage_print

W Malezji zatrzymano saudyjskiego publicystę, który uciekł ze swojego kraju, ponieważ zamieszczane przez niego wpisy na Twitterze zostały uznane za obraźliwe dla proroka Mahometa – poinformowała malezyjska policja.

Radykalni duchowni muzułmańscy wystąpili o skazanie mężczyzny na śmierć.

W swych internetowych komentarzach 23-letni Hamza Kaszgari opisał w sobotę swoją wymyśloną rozmowę z Mahometem, podczas której miał stwierdzić, że są sobie równi. Tłumaczył, że choć podziwia wiele cech proroka to ma on również takie, które mu nie odpowiadają – relacjonują lokalne media internetowe.

Wpisy wywołały falę oburzenia w konserwatywnej Arabii Saudyjskiej. W ciągu doby na Twitterze pojawiło się ok. 30 tys. komentarzy na ten temat. Internauci oskarżyli Kaszgariego, który pracował dla jednej z gazet w Dżuddzie, o bluźnierstwo i ateizm. Wielu twierdziło, że należy go ukarać, a muzułmańscy duchowni wydali fatwę i apelowali o skazanie mężczyzny na śmierć.

Kaszgari usunął wpisy i zamieścił przeprosiny, w których przyznał, że zgrzeszył – informują media. Z kolei w wywiadzie dla portalu „Daily Beast” powiedział, że walczył o wolność słowa i stał się kozłem ofiarnym.

W obawie o swoje życie mężczyzna uciekł do Malezji. Rzecznik malezyjskiej policji poinformował w piątek, że Kaszgari został zatrzymany na lotnisku w Kuala Lumpur. – Była to część operacji Interpolu – wyjaśnił. Nie chciał jednak potwierdzić, czy publicysta zostanie wydany Arabii Saudyjskiej.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook