MAEA rozczarowana brakiem postępu w negocjacjach z Iranem

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) oświadczyła po kolejnej rundzie rozmów z Iranem o kontroli irańskiego programu atomowego, że jest rozczarowana brakiem postępu. Negocjacje będą jednak kontynuowane.

„Nie ma postępu” – oświadczył główny inspektor MAEA Herman Nackaerts po zakończeniu rozmów w Wiedniu. „Jesteśmy rozczarowani” – dodał.

Irański ambasador Ali Asghar Soltanieh podkreślił, że negocjacje dotyczą „bardzo wrażliwej materii”. Jego zdaniem potrzeba więcej czasu, by przezwyciężyć różnice zdań. „Musimy pracować spokojnie i profesjonalnie, bez politykowania i hałasu, które (negatywnie) wpływają na naszą pracę” – tłumaczył.

Rozmowy mają być kontynuowane, jednak ich terminu jeszcze nie ustalono – podała agencja dpa.

Przedmiotem negocjacji był tekst porozumienia, które miało określić warunki pracy międzynarodowych inspektorów, w tym ich dostęp do instalacji, dokumentów i ekspertów.

Jak wyjaśnia – powołując się na źródła dyplomatyczne – agencja, Iran odmawia ponownego omawiania tematów, które już wcześniej były przedmiotem negocjacji. Teheran nie chce ponadto ujawnić zagranicznych źródeł swych nuklearnych technologii.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Pomimo braku wyników obie strony podkreślały, że rozmowy toczyły się w „konstruktywnym duchu”. MAEA przedstawiła projekt porozumienia, który uwzględniał wcześniejsze zastrzeżenia Iranu. Jednak przedstawiciele władz w Teheranie zakwestionowali omówione już tematy i w toku rozmów podnieśli nowe problemy.

więcej na rp.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook