Ludzie Karadawiego judzą muzułmanów przeciwko Koptom

Jusufa Al-Karadawi
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Muhammad Salim Al-Awa, sekretarz generalny Międzynarodowej Unii Muzułmańskich Uczonych (IUMS), oskarżył egipski Kościół Koptyjski o gromadzenie broni w kościołach.
W przetłumaczonym przez Middle East Media Research Institute (MEMRI) wywiadzie, wyemitowanym przez Al-Jazeerę, Al-Awa krytykuje słowa ojca Bishoya, sekretarza Świętego Synodu Kościoła Koptyjskiego, który broniąc zaangażowania swojego kościoła w politykę miał powiedzieć: „To jest nasz kraj. Oczekujecie, że nie będziemy mówić o polityce w naszym kraju? To muzułmanie są naszymi gośćmi”.

Jusufa Al-Karadawi
Jusufa Al-Karadawi

Wypowiedź ta rozwścieczyła muzułmanów. „Ta deklaracja będzie miała reperkusję. Jest skrajnie niebezpieczna. Została opublikowana dzisiaj, ale Bóg jeden wie do jakiego stopnia rozdmucha ona ogień”, ostrzega Al-Awa i wzywa do Bishoya do wycofania się z jego deklaracji.
W dalszej części wywiadu Al-Jazeera pyta o kontrowersję związaną z przechwyceniem przez służby egipskie materiałów wybuchowych, transportowanych z Izraela i rzekomo przeznaczonych dla Kościoła Koptyjskiego.

Muhammad Al-Awa: „Broń, którą gromadzą Koptowie w kościołach, może mieć tylko jeden cel: zostać użyta w przyszłości przeciwko muzułmanom. Ojciec Bishoy zadeklarował, że dojdą do męczeństwa, co oznacza tylko wojnę. (…) Kościół i część kleru przygotowują się na wojnę z muzułmanami. (…) Cały czas ma miejsce zorganizowany i systematyczny wysiłek, by przygotować się na dzień, kiedy zażądają podzielenia Egiptu na dwa kraje – jeden dla Koptów, drugi dla muzułmanów. Być może na więcej niż dwa – może Nubijczycy też zechcą państwa, jak twierdzili kilka lat temu”.
*
IUMS to organizacja założona przez szejka Jusufa Al-Karadawiego w 2004 roku. Al-Karadawi to jeden z ważniejszych przywódców Bractwa Muzułmańskiego na świecie.


Od lat 70. XX wieku w Republice Egiptu Koptyjski Kościół Ortodoksyjny podobnie jak inne wyznania nieislamskie jest dyskryminowany. Wpływa na to wiele czynników ekonomicznych, społecznych i politycznych. W związku z prześladowaniami liczebność wyznawców Kościoła Koptyjskiego w jego kolebce w ostatnich latach znacznie zmalała.(pj)

Opr.JW na podst. Global Muslim Brotherhood Report

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze