Wiadomość

Lord Ahmed winnym napaści seksualnej

Lord Nazir Ahmed (zdj. Wikimedia)
Lord Nazir Ahmed (zdj. Wikimedia)

Były członek Izby Lordów z ugrupowania laburzystów został uznany winnym seksualnych napaści na dwójkę nieletnich w latach 70.

Sąd Koronny w Sheffield uznał winnym Lorda Ahmeda z Rotherham poważnej seksualnej napaści na chłopca i próby gwałtu na młodej dziewczynie. Te seksualne przestępstwa wydarzyły się, kiedy Nazir Ahmed był nastolatkiem. Oskarżony zaprzeczał postawionym zarzutom.

Prokuratura przedstawiła dowody, że Lord Ahmed w wieku 16-17 lat, na początku lat 70., próbował zgwałcić dużo młodszą dziewczynkę, oraz dokonał w tym samym okresie ataku seksualnego na chłopca w wieku poniżej 11 lat. Z nagranych w 2016 roku rozmów telefonicznych między obydwiema ofiarami wyniknęło, że zarzuty nie były „wymyślone ani spreparowane”.

Nazir Ahmed był oskarżony wraz z dwójką swoich starszych braci, Mohammedem Farouqiem i Mohammedem Tariqiem, których uznano za niezdolnych do stawienia się na procesie. Obydwaj są oskarżeni o napaść na tego samego chłopca.

Lord Ahmed, który został skazany w wyniku ponownego procesu, zrezygnował z członkostwa w Izbie Lordów w listopadzie 2020 r. po tym, jak w raporcie komisji ds. etyki stwierdzono, że wykorzystywał seksualnie i emocjonalnie bezbronną kobietę, która szukała jego pomocy.

W rezultacie wyroku pojawiły się wnioski o pozbawienie Nazira Ahmeda tytułu szlacheckiego. Chociaż zrezygnował członkostwa w Izbie Lordów, to tylk0 ustawa parlamentu za zgodą królowej może go pozbawić tytułu.

Prokuratura uzyskała swój sukces, jak twierdzi Rosemary Ainslie z prokuratury koronnej, mimo że „jeden z oskarżonych posiadał znaczną władzę, wpływy i odpowiedzialność w Izbie Lordów”.

Lord Ahmed w różny, także kontrowersyjny sposób wykorzystywał swoją pozycję. W 2012 roku w przemówieniu w Lahore miał wyznaczyć nagrodę 10 milionów funtów za doprowadzenie do Międzynarodowego Trybunału Karnego prezydenta USA George’a W. Busha. Uszło mu na sucho zabicie osoby samochodem, kiedy pisał smsy w trakcie prowadzenia auta – pomimo wyroku 12 tygodni więzienia spędził tam tylko 16 dni, bo sąd uznał ostatecznie, że niewiele mógł zrobić i nie uniknąłby śmiertelnego wypadku. W 2011 roku Lord Ahmed wypowiedział się o Salmanie Rushdiem – autorze „Szatańskich wersetów”, którego głowy domagali się muzułmanie, że „ma krew na rękach„.

〉 Przeczytaj także o próbie podjętej przez Lorda Ahmeda i innych parlamentarzystów muzułmańskich narzucenia definicji islamofobii w brytyjskim parlamencie.

Komentarz:

Publicysta „Polityki” Adam Szostkiewicz określił w 2012 roku te wydarzenia jako „problem wizerunkowy” pytając w tytule artykuł „Komu przeszkadzają muzułmanie w Izbie Lordów?” Od tego czasu Lord Ahmed znalazł się już poza Partią Pracy, nie jest w Izbie Lordów, może zostanie pozbawiony tytułu szlacheckiego. Czy to skutek „próżni poznawczej, którą wypełniają demony islamofobii”, jak chciałby Szostkiewicz?

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

France24 zawiesza dziennikarzy za antysemityzm

Salafici i islamiści urzeczeni prawicowymi guru

Słabość rozzuchwala prześladowców