Londyn: muzułmanie przeciwko ekstremistom?

image001
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Dziennik „The Independent” przekonuje, że „zwyczajni” muzułmanie w Wielkiej Brytanii często przeciwstawiają się skrajnym poglądom islamistów.

Gazeta przytoczyła zdarzenie pokazane w filmie dokumentalnym „The Jihadis Next Door” (w wolnym tłumaczeniu: „Dżihadyści z sąsiedztwa”) na brytyjskim kanale Channel 4, gdy grupa muzułmanów potępiła islamskich ekstremistów protestujących przed londyńskim meczetem Southall z okazji dnia niepodległości Pakistanu.

Autor dokumentu, Jamie Roberts, bada zachowania muzułmańskich fundamentalistów w Wielkiej Brytanii w kontekście rządowej polityki walki z radykalizacją w kraju. Reportaż przedstawia wiele protestów odbywających się w różnych częściach Londynu, w trakcie których skrajni kaznodzieje wyrażają życzenie wprowadzenia w Wielkiej Brytanii prawa szariatu.

Jeden z esktremistów widocznych w nagraniu krzyczy: „Szariat nadciąga do Wielkiej Brytanii!” oraz: „Pewnego dnia [flaga ISIS] zawiśnie na Downing Street!”.  Kaznodzieja Abu Heleema – w filmie rozbawiony pokazem nagrań wideo z egzekucji dokonanych przez ISIS – zatrzymuje przechodniów mówiąc im, „żeby przestali czcić fałszywego bożka demokracji i zaczęli czcić Allaha”.

Zdaniem „The Independent” dość często to właśnie zwyczajni muzułmanie w stolicy Anglii są pierwszymi, którzy krytykują tego typu poglądy. Przed meczetem Southall starsi muzułmanie potępili działania ekstremistów poprzez podarcie flagi ISIS i promujących dżihad banerów. Film dokumentalny pokazuje, że protestujący do tego stopnia utracili sympatię wśród społeczności muzułmanów, że przestali nauczać w meczetach. Jeden z przechodniów pokazanych w dokumencie wskazuje na protestujących mówiąc: „To jest ISIS. Właśnie to widzicie w telewizji. ISIS”.  „Ten facet nie jest muzułmaninem. On niszczy dobre imię islamu!” – krzyczy inny.

Wszyscy uczestnicy przedstawionej w reportażu demonstracji ekstremistów zaprzeczają, jakoby wspierali ISIS, ale jednocześnie „przyznają się do sympatyzowania z nim”.

Dokument przygotowany przez Channel 4 News spotkał się z licznymi pochwałami w mediach społecznościowych. Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii napisała na Facebooku: „Dobra robota ze strony Channel 4 News. Dziękujemy za podkreślenie tego, o czym doskonale wiedzą zwykli muzułmanie: nie mamy czasu na idiotów ekstremistów”.

W Wielkiej Brytanii żyje około trzech milionów muzułmanów. Jedna trzecia z nich mieszka w Londynie.

Bohun, na podst. http://www.independent.co.uk/

Na zdjęciu: Siddartha Dhar, jeden z dżihadystów pokazanych w filmie

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook