Londyn 20 czerwiec 2010–relacja z demonstracji przeciwko szariatowi

20 czerwca w Londynie odbyła się manifestacja organizacji One Law for All. Miała ona na celu sprzeciwienie się działającym od 2007 roku w Anglii i Walii sądom arbitrażowym (MAT) i radom szaria (sharia councils )opartym na niesprawiedliwym i kontrowersyjnym islamskim  prawie szaria. W czasie kampanii OLFA upubliczniła raport zatytułowany: „Prawo szaria w Wielkiej Brytanii: zagrożenie dla jednego prawa dla wszystkich i równości praw”.

pictutre-30720 czerwca w Londynie, przed domem premiera Wielkiej Brytanii zgromadził się tłum ponad 500 przeciwników prawa szarii, które istnieje w Anglii od 2007 (od niedawna również w Walii). Organizacja One Law for All (Jedno Prawo dla Wszystkich) od godziny 14 do 16 pikietowała na Richmond Terrace, po czym  ruszyła w kierunku ambasady Irańskiej mijając po drodze Parlament Brytyjski i Big Ben’a.
Okazało się, iż ochrona policji była niezbędna, ponieważ w tym samym czasie w odległości zaledwie jednej furgonetki policyjnej, znajdowała się kontrmanifestacja organizacji Al-Mohajiroun ( Muslims Against Crusades).  Organizacja ta to nic innego jak działająca pod nową nazwą Isla For UK, zakazana oficjalnie w Wielkiej Brytanii.  Działacze Al-Mohajiroun  zaopatrzeni w flagi i plakaty najpierw przemaszerowali obok One Law For All (OLFA), po czym zatrzymali się około dwudziestu metrów dalej. Wznosząc okrzyki „Allah Akbar” i „szaria dla UK”, usiłowali zakłócić porządek. Doszło do ostrej wymiany zdań i rzucania butelkami w stronę organizacji prawicowej, która także pojawiła się w pobliżu. Nastąpiła interwencja policji, która w najgorętszym momencie liczyła około 100 stróżów prawa i kilkunastu furgonetek, a najbardziej agresywnych  uczestników manifestacji zatrzymano.

W czasie kampanii OLFA upubliczniła raport zatytułowany: „Prawo szaria w Wielkiej Brytanii: zagrożenie dla jednego prawa dla wszystkich i równości praw”. W raporcie One Law for All opisuje czym jest i w jak działa prawo szaria  w Wielkiej Brytanii, a także w jaki sposób rady szaria i islamskie trybunały arbitrażowe( MAT) obchodzą prawo brytyjskie i prawa człowieka. Donosi o nadużyciach w stosunku do kobiet i dzieci. Nawołuje do zakazania szaria i innych sądów religijnych, udowadniając, że działają one przeciwko równości praw i prawom człowieka.

One Law For All zostało utworzona w grudniu 2007 roku w odpowiedzi na pojawienie się muzułmańskich trybunałów arbitrażowych (Muslim  Arbitration Tribunals), które orzekają w sprawach cywilnych opierając się na  prawie szarii. Jak wyraziła to Maryam Namazi, główna organizatorka manifestacji, „jest to zbrodnicze prawo pochodzące ze średniowiecza”, gdzie na jeden głos męski muszą przypaść dwa kobiece i gdzie matki pozbawia się opieki na dzieckiem. Kobiety, częstokroć zmuszane do korzystanie z tego typu „sądów”, są zazwyczaj nieświadome swoich praw i bardzo często zastraszane. Nieświadome jest ciągle także społeczeństwo brytyjskie.  Jednakże wielu przechodniów wyraziło swoje poparcie dla sprawy i spontanicznie przyłączyło się do protestujących.

Jak do tej pory OLFA już dwukrotnie starała się poruszyć społeczeństwo brytyjskie organizując wiece i marsze, a także spotkania z prawnikami. Pierwszy marsz ruszył ulicami Londynu z Trafalgar Square w 2008 roku. Także i teraz manifestacja miała odbyć się pod kolumną generała Nelsona, jednak na nie całe dwa tygodnie przed wyznaczoną datą policja cofnęła pozwolenie, tłumacząc, że miejsce zostało już wcześniej zamówione przez paradę pojazdów indyjskich.  Maryam Namazi powiedziała, że będzie skarżyć  władze za cofnięcie pozwolenia i wynikające  z niego konsekwencje finansowe. OLFA napotkała również  trudności  ze strony firmy ubezpieczającej imprezy  masowe, która odmówiła ubezpieczenia zgromadzeniu (prawniczka OLFA już się zajęła sprawą).

Od 2007 roku w Anglii i Walii działają islamskie sądy arbitrażowe (MAT) orzekające w sprawach rozwodowych, spadkowych i opiekuńczych, a ich opinie są wiążące dla stron rzekomo dobrowolnie zwracających się po osąd. Jak czytamy w raporcie, na podobnych zasadach działają też rady szaria (sharia councils) i choć prawnie nie mogą wydawać wiążących decyzji, a strony mogą się od nich odwoływać, to jednak nieznająca swoich praw (a często i języka) zastraszana żeńska część społeczności islamskiej, przyjmuje je jak wyroki wydawane na równi z tymi orzekanymi przez sądy. Dochodzi tutaj jeszcze do głosu zasadnicza różnica między arbitrażem i  jak czytamy dalej w raporcie: „mediatorzy nie mogą narzucać swoich decyzji (…) W rzeczywistości jednak  różnica między arbitrażem,  a mediacją nie ma zastosowania jeśli idzie o prawo szaria”.

Wszelkie działania organizacji OLFA mają na celu powstrzymanie zastraszania i nierównego traktowaniu ludzi w obliczu prawa.
OLFA zaprasza też artystów do wzięcia udziału w drugiej już edycji Art Competition, która zakończy się jesienią tego roku. Więcej szczegółów na stronie:

http://www.onelawforall.org.uk/art-competition-2010/

Z Londynu Jagoda Gwizd

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Piotr S. Ślusarczyk

Doktorant UKSW, badacz islamu politycznego, doktor polonistyki UW; współprowadzący portal Euroislam.pl; dziennikarz telewizyjny i radiowy.

Inne artykuły autora:

Francja kontra Bractwo Muzułmańskie

Iran: rap kontra totalitarny reżim

Austria: promocja salafizmu na wiedeńskiej uczelni