Liguria zakaże zakrywania głowy w instytucjach

image001
Znaki przedstawiają nikab (zasłania twarz i włosy; widoczne są tylko oczy) kominiarkę i kask motocyklowy jako przykłady zakazanych nakryć głowy. Tekst głosi: „ Ze względów bezpieczeństwa zabrania się wchodzenia w nakryciach głowy zasłaniających twarz”.
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Włoski region Liguria chce wprowadzić zakaz noszenia islamskich nakryć głowy w szpitalach i innych instytucjach publicznych, w celu „obrony wolności kobiet”.

Giovani Totti, regionalny przewodniczący partii Forza Italia, określił burkę jako „najgorszy symbol ucisku kobiet”. Bronił zakazu przeciwko zarzutom, że jest on niekonstytucyjny i dyskryminujący.

„Ci, którzy żyją we Włoszech, muszą zrozumieć i respektować chociaż podstawowe zasady równości między kobietą i mężczyzną” – powiedział Totti, który zaproponował wprowadzenie zakazu razem z Sonią Viale z prawicowej Ligi Północnej. Matteo Salvini, przewodniczący Ligi, pochwalił region za „konkretną inicjatywę” mającą na celu ochronę wolności kobiet, pośród „zalewu niepotrzebnej gadaniny towarzyszącej Dniu Kobiet”.

Włoska konstytucja gwarantuje wolność wyznania, toteż żaden region nie odnosi się konkretnie do islamskich nakryć głowy w swoich rozporządzeniach. Politycy opozycji ostro krytykują zakaz. Raffaella Patia, szefowa Demokratycznej Parti Ligurii, powiedziała, że przyjęcie tego przepisu może „wywołać napięcia”. „We Włoszech mieszka 5 milionów cudzoziemców, czyli prawie 10 procent populacji, wielu z nich to muzułmanie” – dodała.

Alice Salvadore, radna lokalnego Ruchu Pięciu Gwiazd, określiła pomysł jako ”bezsprzecznie dyskryminujący” i „stanowiący obrazę wszystkich kobiet”. „Pomysł, że w 2017 roku kobiecie można odmówić dostępu do podstawowej opieki medycznej wyłącznie ze względu na to, w co jest ubrana, jest przerażający” – napisała Salvatore na Facebooku.

W przeszłości Lombardia i Liguria podejmowały już próby wprowadzenia regulacji nazwanych potocznie ”anty-meczetowymi”, które miały ograniczać budowę nowych miejsc kultu religijnego, aczkolwiek zostały one odrzucone z powodu niezgodności z konstytucją.

Islam jest jedyną z głównych religii, która nie ma we Włoszech oficjalnego statusu, pomimo że kraj zamieszkuje około miliona muzułmanów.

W styczniu zeszłego roku włoski rząd ogłosił, że zostanie stworzona specjalna rada złożona z naukowców oraz specjalistów do spraw islamu i kultury islamskiej w celu lepszego zintegrowania społeczności muzułmańskiej.

E. na podst. https://www.thelocal.it/

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze