Liderzy palestyńskich Fatahu i Hamasu spotkają się w Kairze

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Liderzy dwóch zwaśnionych palestyńskich ugrupowań mają się spotkać w Kairze z prezydentem Egiptu. Przywódcy Hamasu i Fatahu będą rozmawiali o ewentualnym pojednaniu i stworzeniu wspólnego palestyńskiego rządu.

Do zbliżenia stanowisk obu frakcji doszło po niedawnej wojnie Izraela z Hamasem w Strefie Gazy. Ugrupowanie Fatah rządzi na Zachodnim Brzegu Jordanu, a radykalny Hamas – w Strefie Gazy.

Pierwszy od 2007 roku wiec Fatahu w rządzonej przez Hamas Strefie Gazy
Obie organizacje od kilku lat nie mogą dojść do porozumienia, bo znacząco różnią się w poglądach co do kształtu przyszłego państwa palestyńskiego. Dodatkowo, Hamas nie uznaje istnienia Izraela i jest przez Zachód uważany za organizację terrorystyczną.

Po listopadowej wojnie z Izraelem w Gazie, Hamas zyskał w oczach wielu Palestyńczyków, a liderzy obu ugrupowań otwarcie mówili o możliwości porozumienia. – To najlepszy możliwy czas na zjednoczenie. Wojna w Gazie sprawiła, że wielu Palestyńczyków domaga się takiej jedności. Zarówno Hamas i Fatah czują tę presję – mówił Polskiemu Radiu w grudniu prominentny palestyński polityk z Zachodniego Brzegu, Mustafa Barghouti.

Oba ugrupowania podpisały w ubiegłym roku porozumienie, ale nie weszło ono w życie. Najnowsze negocjacje ma prowadzić Egipt. To właśnie politycy z Egiptu pomogli w wynegocjowaniu pod koniec listopada zawieszenia broni w wojnie w Strefie Gazy.

Liderzy Fatahu i Hamasu Mahmud Abbas i Khaled Meshal mają się spotkać w Kairze spotkać miedzy innymi z egipskim prezydentem Mohammedem Mursim. Dotychczasowy rozłam wśród Palestyńczyków był uważany za główną przeszkodę w walce o niepodległe państwo. Specjaliści twierdzą, że gdyby Fatah porozumiał się z Hamasem, to doszłoby do osłabienia pozycji Izraela w konflikcie bliskowschodnim.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

więcej: wp.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook