Lego „Star Wars”: islam kontratakuje

| 12 komentarzy|
image_pdfimage_print

Jabba, czarny charakter z „Gwiezdnych wojen” George’a Lucasa, okazuje się być nie tylko gangsterem z kosmosu i porywaczem pięknej księżniczki Lei, ale też rasistą, którego osoba obraża muzułmanów i stawia ich w złym świetle.

Austriacka mniejszość turecka uważa, że zestaw klocków LEGO Star Wars propaguje rasizm. Zdaniem muzułmanów pałac Jabby z zestawu parodiuje meczet Hagia Sofia w Stambule, obrażając ich uczucia religijne. Jest również wzorowany na meczecie Jami al-Kabir  w Bejrucie, a wolno stojąca wieża naśladuje minaret.

W opublikowanym w Internecie oświadczeniu Społeczność Kultury Tureckiej w Austrii opisuje Jabbę jako personifikację terrorysty, ponieważ „pali fajkę wodną i cieszy go mordowanie swoich ofiar”. „Nie ma wątpliwości, że paskudna postać Jabby razi uprzedzeniami na tle rasowym i wulgarnymi insynuacjami przeciwko Azjatom i Arabom. Insynuacje te ukazują mieszkańców Bliskiego Wschodu jako podstępnych przestępców”, głosi oświadczenie.

Pałac Jabby z zestawu klocków jest według oświadczenia „kombinacją budynku sakralnego i bunkra, w którym dochodzi do strzelaniny, co z pewnością nie jest stosowną zabawką dla dzieci w wieku od 9 do 14 lat”. Postacie ludzików z zestawu przypominają natomiast „terrorystów i morderców”. Organizacja zapowiada podjęcie środków prawnych na terenie Austrii, Niemiec i Turcji przeciwko LEGO, chyba że firma zaproponuje satysfakcjonujące dla komitetu rozwiązanie oraz przeprosiny za „niewrażliwość kulturową”.

Www austriackich Turków ujawnia spisek LEGO
Www austriackich Turków ujawnia spisek LEGO

 

Katharina Sasse z firmy LEGO odpowiedziała: „Należący do serii ‘Gwiezdnych Wojen’ pałac Jabby nie przedstawia żadnego istniejącego w rzeczywistości budynku, włącznie ze wzmiankowanym meczetem. Postaci z zestawu również nie są wzorowane na żadnych żywych osobach, ale na bohaterach filmu. Jest nam przykro, że członkowie Społeczności Kultury Tureckiej niewłaściwie zinterpretowali wygląd zabawek, jednak trzeba podkreślić, że produkt został stworzony tylko i wyłącznie na podstawie serii ‘Star Wars’”.(p)

Tłumaczyła Gabbie B.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Źródło: http://www.dailymail.co.uk/news/article-2267062/Lego-accused-racism-Turkish-community-say-toy-offensive-based-mosque.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook