Kurdowie zdobyli ostatni punkt oporu Państwa Islamskiego

Dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) zakomunikowały w sobotę o zdobyciu ostatniej miejscowości kontrolowanej w Syrii przez Państwo Islamskie (ISIS). Kilkadziesiąt tysięcy cywilów, w tym rodziny terrorystów z ISIS i ponad tysiąc terrorystów już wcześniej poddało się SDF, ale kilkaset terrorystów walczyło w Baghouz do końca. Popierane przez USA SDF były główną siłą, która zlikwidowała w Syrii Państwo Islamskie.

Chociaż ISIS nie kontroluje już żadnego terytorium ani w Iraku ani w Syrii, to nadal jest poważnym zagrożeniem terrorystycznym na świecie. Pentagon ocenia, że w regionie może przebywać nadal od 15 do 20 tysięcy byłych żołnierzy ISIS, którzy będą prowadzić działania terrorystyczne. ISIS ma zwolenników w wielku krajach Afryki, a w Europie znajdują się setki osób, które walczyły w jego armii, powróciły do swoich krajów i są wolne, bo władze nie są w stanie udowodnić im zbrodni. Nie złapano też przywódcy ISIS, samozwańczego kalifa Abu Bakr al-Baghdadiego. (g)

Źródło: BBC

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Grzegorz Lindenberg

Socjolog, dr nauk społecznych, jeden z założycieli „Gazety Wyborczej”, twórca „Super Expressu” i dwóch firm internetowych. Pracował naukowo na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Harvarda i wykładał na Uniwersytecie w Bostonie. W latach '90 w zarządzie Fundacji im. Stefana Batorego. Autor m.in. „Ludzkość poprawiona. Jak najbliższe lata zmienią świat, w którym żyjemy”. (2018), "Wzbierająca fala. Europa wobec eksplozji demograficznej w Afryce" (2019).

Inne artykuły autora:

Uwolnić Iran z rąk terrorystów i morderców

Afganistan – przegrany sukces

Pakistan: rząd ustępuje islamistom