Księgarz, który nie ulękł się islamistów

Odważny księgarz w swoim sklepie
| 10 komentarzy|
image_pdfimage_print

Księgarz z Argenteuil w północnej Francji złożył skargę na muzułmańskich chuliganów, którzy atakowali go za umieszczenie na wystawie egzemplarzy pisma „Charlie Hebdo” z karykaturą na temat islamu.

Christian Girard, kierownik księgarni „Librairie du Mali” padł ofiarą gróźb ze strony młodych ludzi powołujących się na islam. Zażądali oni usunięcia czasopisma ze sklepowej witryny, a gdy odmówił – zaczęli w nią uderzać. Księgarz zadzwonił po policję i złożył skargę. Na miejsce zdarzenia przyjechał patrol, żeby chronić sklep.

Odważny księgarz w swoim sklepie
Odważny księgarz w swoim sklepie

Księgarz zaznaczył, że pogróżki zaczęły się wraz z umieszczeniem w witrynie księgarni numeru „Charlie Hebdo” ze specjalnej serii tygodnika, zatytułowanej „Życie Mahometa.”  Girard mówi, że już tydzień wcześniej pewien człowiek „delikatnie” zasugerował mu usunięcie egzemplarzy z wystawy. Potem „żądania okazały się dużo bardziej radykalne, nie były już uprzejme.” „Pół tuzina wyrostków zebrało się pod sklepem. Krzyczeli, że wybiją mi okna” – powiedział sprzedawca. Najpierw usunął egzemplarz z wystawy, potem jednak zmienił zdanie.

W wywiadzie dla „Parisien”, Girard opowiada, jak napastnicy uderzali w witrynę i grozili, że ją rozbiją. Wołali: „Znamy cię, wiemy, jaki masz samochód. Schowaj tę gazetę!”.

Wspomniane wydanie „Charlie Hebdo” odnosi się do strzelaniny, która miała miejsce w trakcie manifestacji poparcia dla byłego prezydenta Egiptu, Muhammada Mursiego. Numer opublikowano pierwszego dnia ramadanu. Na okładce znalazły się napisy: „Koran to gówno” i „Nie zatrzymuje kul”.

„Wykonuję swój zawód i nie mam zamiaru go zmieniać” – deklaruje Girard twierdząc, że dostał wyrazy poparcia od Stéphane Charbonniera, dyrektora „Charlie Hebdo”. „Jestem tym bardzo zmęczony, ale nie zamierzam stchórzyć” – powiedział księgarz. Pomimo dwukrotnej juz napaści na księgarnię, nie przestaje wierzyć w sens jej prowadzenia: „Księgarnia jest niczym tlen w tej dzielnicy” – mówi.

Tłumaczył: Bochun

Źródło: http://www.livreshebdo.fr/librairies/actualites/plainte-d-un-libraire-menace-pour-avoir-expose-des-unes-de-charlie-hebdo-sur-l-islam/10917.aspx

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze