Kraje arabskie – specjaliści od broni chemicznej

Muhammad Hassanein Haikal
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Znany dziennikarz egipski Muhammad Hassanein Haikal ujawnił, że Egipt i wszystkie kraje arabskie produkowały broń chemiczną i biologiczną; pomogli im w tym naukowcy niemieccy.

Poniżej podajemy fragment wywiadu z Heikalem, który nadała CBC TV 19 września 2013 r.:

Heikal: W latach 1950 i 1960 rozpoczęły się próby zakończenia nuklearnego wyścigu zbrojeń. Kraje, które już miały broń nuklearną, postanowiły, że wystarczy im to, co mają, a wszystkie inne kraje, które uznały dołączenie do nuklearnego wyścigu zbrojeń za zbyt trudne, wierzyły, że produkcja broni chemicznej i biologicznej jest sposobem biednego człowieka na odstraszenie krajów nuklearnych. Szczególnie dotyczyło to świata arabskiego. Ani jeden kraj arabski nie powstrzymał się przed produkcją broni chemicznej i biologicznej.

Prowadząca wywiad: Żaden z nich?

Muhammad Hassanein Heikal: Ani jeden kraj arabski nie powstrzymał się przed produkcją i utrzymywaniem arsenału broni chemicznej.

Prowadząca wywiad: Włącznie z Egiptem?

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Muhammad Hassanein Heikal: Tak. Produkcja broni chemicznej i biologicznej była łatwa. Wszystko opierało się na naukowcach niemieckich, którzy uciekli z Niemiec [po II wojnie światowej]. Niektórzy z nich mieli wiedzę o energii nuklearnej, jak dr [Wolfgang] Pilz, który przyjechał do nas na trochę, a potem zaczął pracować nad pociskami i przeniósł się do Chin.

Muhammad Hassanein Haikal

Prowadząca wywiad: To było w latach 50?

Muhammad Hassanein Heikal: W 50 i 60. Ponieważ zdobycie energii nuklearnej było tak trudne i kosztowne i ponieważ wszyscy mniej lub bardziej wiedzieliśmy, że Izrael ma broń nuklearną, wszystkie kraje, do ostatniego…

Prowadząca wywiad: No więc wyprodukowali ją w pewnym momencie, ale czy kontynuują to dzisiaj?

Muhammad Hassanein Heikal: Wszystkie kraje ją produkowały, a potem wszystkie zrozumiały, że nie jest dla nich korzystne trzymanie dużych zapasów broni chemicznej i biologicznej. Kaddafi ją miał. Wszyscy mieli. Syria je ma. (…) Sądzę, że Syria nie martwi się zanadto pozbyciem się tych zapasów broni chemicznej, której, jak rozumie – i jak rozumie cały świat – nie może użyć.

Prowadząca wywiad: Ale kiedy [Al Assad] zgodził się przekazać swoją broń chemiczną, przyznał, że ma taką broń…

Muhammad Hassanein Heikal: Ale wszyscy mają broń chemiczną.

Tłumaczenie Małgorzata Koraszewska

Źródło: http://www2.memri.org/bin/polish/articles.cgi?Page=archives&Area=sd&ID=SP546313

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook