Kościół i meczet po sąsiedzku

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W Doveton (Australia) trwa spór o budowę meczetu. Rada miasta odrzuciła zaproszenie do dyskusji na temat niebezpieczeństw islamu.

Na posiedzeniu rady, które odbyło się na początku grudnia, burmistrz Amanda Stapledon powiedziała, że dyskusja zaproponowana przez wiceburmistrza Sama Aziza może zostać negatywnie odebrana przez wielokulturowe społeczeństwo.

Aziz przedłożył radzie pisemny wniosek w którym zaproponował, by w dyskusji wziął udział pastor Danny Nalliah, znany z dość radykalnych poglądów przeciwko islamowi. Miał on wyjaśnić radzie zagrożenia związane „nietolerancją religijną wobec wartości, wolności i stabilności liberalnych i demokratycznych społeczeństw”. Później zmienił jednak zdanie i do dyskusji zaprosił Dr Marka Durie, anglikańskiego pastora oraz autora książki: „The Third Choice: Islam, Dhimmitude and Freedom”. Aziz zaproponował, żeby na spotkaniu pojawił się również przedstawiciel społeczności islamskiej.

Dziewięciu na dziesięciu radnych zagłosowało przeciwko i wniosek został odrzucony.

Pastor Daniel Nalliah i Khaliq FazalAziz wspomniał wcześniej, że jego wniosek nie ma na celu ograniczenia wolności religijnej, ale ochronę wolności słowa oraz możliwość przeprowadzenia debaty mającej na celu rozwianie obaw i wątpliwości „milczącej większości naszej społeczności”.

Pastor Nalliah zamierza wybudować nowy kościół, ale zapowiedział sprzeciw wobec budowy meczetu, promowanego przez byłego ministra rządu Afganistanu, Khaliqa Fazala i mającego powstać w bezpośrednim sąsiedztwie nowego kościoła. “Obserwując ostatnie wydarzenia w Europie, nie umiem sobie wyobrazić, by obok naszego kościoła stanął meczet”, mówi pastor.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Petycję przeciwko budowie meczetu podpisało ponad 100 osób. Fazal zapewnia lokalną społeczność, że meczet nie będzie zakłócać ich spokoju. Największe obawy mieszkańców wzbudza hałas – nawoływanie do modlitwy oraz wzmożony ruch uliczny. „Nie mamy głośników i wcale ich nie chcemy mieć”, zapewnia Fazal i pyta: „Ale czy w takim razie kościół będzie miał dzwon?”.

Tłumaczenie: Aniqa

Źródło: http://www.theage.com.au/victoria/faith-off-sparks-fly-in-doveton-mosque-row-20121205-2auqu.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook