Koronawirus uderza także w terrorystów

Wśród chaosu wywołanego przez koronawirusa może on także usunąć ze świata wielu najgorszych terrorystów lub przynajmniej zawiesić ich działalność – pisze „Jerusalem Post”.

Nie ma statystyk dotyczących tego, jak zagrożenie wirusem wpływa na zwolenników ISIS. Jednak niedawne polecenie ISIS, żeby dżihadyści trzymali się z dala od Europy oznacza nie tylko, że boi się przyszłej infekcji, jeśli jego agenci się tam wybiorą, ale że sieć zwolenników Państwa Islamskiego prawdopodobnie już ponosi straty.

Miałoby to sens, ponieważ członkowie ISIS mają tendencję do odłączania się od świata zachodniego i mogliby dłużej ignorować niebezpieczeństwa infekcji niż przeciętni ludzie. Ponadto byliby ostrożni w przyjmowaniu pomocy medycznej od władz w krajach przyjmujących imigrantów, ponieważ ich twarze mogą już znajdować się na liście poszukiwanych osób.

Ogniska koronawirusa zaczęły pojawiać się także w Somalii, gdzie duża część kraju jest kontrolowana przez powiązaną z Al-Kaidą grupę zbrojną al-Shabab. Grupa ta może zostać dotknięta mocniej niż w innych obszarach z powodu braku pomocy i powiązań z WHO i krajami zachodnimi, które mogłyby pomóc.

To samo prawdopodobnie dotyczy ogólnie Al-Kaidy w każdym kraju, w którym próbuje ona kontrolować terytorium i mieszać się z większą populacją. Jedynymi grupami Al-Kaidy, które mogą być w lepszej sytuacji od społeczeństw zachodnich, mogą być te, które nie zostały zainfekowane na początkowym etapie, a ich ekstremalna izolacja od szerszych kręgów społeczeństwa czyni je bardziej odpornymi na infekcje.

Z kolei czołowi urzędnicy Hezbollahu podobno zostali zainfekowani koronawirusem podczas wizyty ich irańskich sponsorów. Wśród nich może być lider Hezbollahu Hassan Nasrallah. Podobnie jak Hamas, Hezbollah pracuje nad zwalczaniem wirusa i utrzymaniem porządku w Libanie, pozostawiając sobie niewiele czasu na walkę z Izraelem.

Grupy terrorystyczne na całym świecie, bez aparatu państwowego, na którym można polegać, najprawdopodobniej zostaną najmocniej uderzone, potencjalnie dając światu trochę wytchnienia. W Iranie natomiast może nawet dojść do długoterminowych zmian w polityce, jeśli wirus usunie więcej prominentów reżimu.

G.A., na podst. https://www.jpost.com/Middle-East/Coronavirus-hits-terrorists-hardest-from-ISIS-to-Iran-analysis-621336

 

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign