Konflikty religijne w Szwecji nasilają się

Muzułmańscy imigrańci w Szwecji
| 31 komentarzy|
image_pdfimage_print

Kiedy amerykański ośrodek badawczy Pew badał rozwój konfliktów i prześladowań na tle religijnym na świecie w latach 2006 -2009, Szwecja wyróżniała się jako kraj, gdzie antagonizmów związanych z religią przybywa najszybciej.

W tzw. indeksie Pew Szwecja przeniosła się z pozycji jednego z najbezpieczniejszych krajów na środek skali globalnej. Jej wskaźnik wzrósł z 1,2 do 2,3 w latach 2008 i 2009. Dla porównania Finlandia osiągnęła wskaźnik 0,6, a Norwegia 1,3.

Wśród dziesięciu krajów, w których odnotowano wzrost antagonizmów społecznych na tle religijnym znalazło się pięć krajów europejskich: Bułgaria, Dania, Rosja, Szwecja i Wielka Brytania.
Według autorów raportu wzrost ten jest spowodowany „rosnącą niechęcią między ogółem społeczeństwa a coraz liczniejszą mniejszością muzułmańską”.

Jako przykład konfliktu społecznego na tle religijnym Pew podaje zamieszki w Rosengård w Malmö w 2008 roku.

Pew nawiązuje również do raportu szwedzkiej Krajowej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości (Brottsförebyggande Rådet-BRÅ), który pokazuje wzrost liczby przestępstw popełnionych z powodu nienawiści do muzułmanów w Szwecji. Pew pisze również o narastającym antysemityzmie w Malmö.

Muzułmańscy imigrańci w Szwecji

Według raportu Pew, konflikty religijne narastają na całym świecie. Irak stanowi najgorszy przypadek jeśli chodzi o przemoc, ze wskaźnikiem 9,0, natomiast jeśli chodzi o ucisk i represje, najgorszymi krajami są Egipt, Arabia Saudyjska i Uzbekistan. Raport dotyczy okresu od roku 2006 do 2009, kiedy Hosni Mubarak nadal rządził Egiptem, a Bractwo Muzułmańskie było zdelegalizowane.

Raport Pew opiera się na informacjach z 18 ogólnie dostępnych źródeł, w tym ONZ , UE i kilku organizacji praw człowieka.

Dlatego centrum Pew podaje, że wyniki raportu mogą być nie do końca zgodne z rzeczywistością, ponieważ kraje demokratyczne częściej zgłaszają takie incydenty, a w bardziej zamkniętych krajach często są one przemilczane.

Na przykład jeśli chodzi o konflikty religijne, wyniki badania dla Szwecji są takie same jak dla Libii. (rol)

Tłumaczenie: Agaxs

http://www.thelocal.se/35462/20110810/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook