Kolumb nie odkrył Ameryki

Arabscy astronomowie obserwują niebo. Rycina z średniowiecznego druku komentarzy Cycerona do Sominum Scipionis
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Kto tak naprawdę odkrył Amerykę? Z tego co wiem, nie był to Krzysztof Kolumb. Ale to nie byli też muzułmanie. Czy naprawdę ma znaczenie, kto pierwszy odkrył Amerykę? Tak, uważam, że ma to ogromne znaczenie. I każdy ma prawo zadać to pytanie, a nawet twierdzić, że to właśnie jego przodkowie dokonali tego odkrycia. Ale po co w ogóle zawracać sobie tym głowę?

Jest wiele książek i badań na ten temat. Niektórzy historycy twierdzą, że to egipscy żeglarze dotarli do Ameryk, gdyż odnajdują podobieństwa między piramidami egipskimi i meksykańskimi. Można spierać się, że jeśli żeglarze faraonów mogli dotrzeć do Meksyku, to według wszelkiego prawdopodobieństwa mieszkańcy Meksyku mogli również trafić do Egiptu i nauczyć Egipcjan sztuki i umiejętności budowania piramid.

Mówi się też, że to Wikingowie odkryli Amerykę. Byli urodzonymi żeglarzami i geograficznie bliżej im było do tego kontynentu niż innym. Niektórzy uważają, że to Chińczycy odkryli zachodnie wybrzeże Ameryki, przebywszy Ocean Spokojny. Większość tych teorii wysunęli historycy, archeolodzy, ekolodzy i badacze wczesnych społeczeństw.

Nigdy jednak nie słyszano, żeby jakikolwiek polityk wygłaszał takie opinie. Tymczasem dwa tygodnie temu prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, oznajmił, że Amerykę odkryli muzułmanie, 300 lat zanim Kolumb przybył do Nowego Świata.

Oznacza to, że podręczniki historii mylą się co do tego, że Nowy Jork nazywał się kiedyś Nowy Amsterdam. Najprawdopodobniej, jak sie domyślam, nazywał się Nowy Stambuł.

Według Erdogana, muzułmanie odkryli Amerykę w 1178 r. Próbował dowieść tego cytując wpis z pamiętnika Kolumba, w którym wspomniał on o stojącej na wzgórzu na Kubie budowli przypominającej meczet.

Arabscy astronomowie obserwują niebo. Rycina z średniowiecznego druku komentarzy Cycerona do Sominum Scipionis
Arabscy astronomowie obserwują niebo. Rycina z średniowiecznego druku komentarzy Cycerona do Sominum Scipionis

Wielu pierwszy raz słyszy o czym sukcesie. Nie staram się umniejszyć roli islamskiej cywilizacji i jej wpływu na świat setki lat temu. W istocie muzułmańscy naukowcy, matematycy, uczeni, myśliciele, astronomowie, alchemicy, filozofowie, lekarze i inni, wywarli ogromny wpływ na współczesne cywilizacje. Ale zegar ukazujący zasługi islamu dla świata zatrzymał się setki lat temu. A Erdogan po prostu powtarza to, co robią dziś wszyscy muzułmanie – ciągle patrzy w przeszłość i nigdy nie wyciąga z niej wniosków. Nigdy nie staramy się nadążać za teraźniejszością, co gorsza, dzisiejsi muzułmanie nie mają nawet takiego zamiaru na przyszłość. Pozwalamy, by inni robili to za nas. Ameryka i cały Zachód narzucają nam styl życia, jedzenia i uczenia się. To oni wymyślili i odkryli wszystkie współczesne wynalazki, od telefonu do komputera, od szczepionki na polio do rozrusznika serca.

My, muzułmanie, nie musimy opowiadać Ameryce i Zachodowi o naszych dawnych osiągnięciach. Są one opisane w ich książkach, można je znaleźć we wszystkich ich bibliotekach. To prawda, że dalekie gwiazdy mają arabskie/islamskie nazwy. Ale to dzięki NASA człowiek stanął na Księżycu. To prawda, że wiele instrumentów naukowych, takich jak astrolabium, ma arabskie/islamskie nazwy, ale to europejski statek kosmiczny wylądował na komecie. Muzułmanie muszą oderwać się od przeszłości i zacząć myśleć o przyszłości.

A kto tak naprawdę odkrył Amerykę, jeśli nie byli to Egipcjanie, Chińczycy, Wikingowie albo muzułmanie? Najbardziej prawdopodobne, że była to nordycka ekspedycja w XI wieku, dowodzona przez Leifa Ericsona. Dzięki tej podróży nawiązano pierwszy kontakt z mieszkańcami Nowego Świata, Ericson twierdził, że odkrył Winlandię, ląd na wschodnim wybrzeżu Ameryki, w pobliżu dzisiejszego Cape Cod.

Podróże Kolumba zapoczątkowały jednak stałe połączenie, które po 1492 nigdy nie zostało przerwane. I to dlatego podręczniki historii mówią o Kolumbie jako o odkrywcy Ameryki.

Podsumowując, nigdy nie słyszano, żeby jakiś egipski, północnoeuropejski albo chiński przywódca polityczny mówił o odkryciu Ameryki, ponieważ zostawia się to historykom. Jedynie muzułmański przywódca oznajmił światu, że to muzułmanie odkryli Amerykę. Historyczne fantazje nie przywrócą minionych blasków islamu i muzułmanów. Erdogan przypomniał naciąganą, 800-letnią teorię historyczną o odkryciu Ameryki, najwyraźniej jednak nie pamięta tureckich wydarzeń historycznych sprzed 100 lat.

Abdulateef Al-MulhimFact… Coilumbus did not discover America

Arab News, 1 grudnia 2014

Tłumaczenie: M.S.

Abdulateef Al-Mulhim – emerytowany komandor marynarki wojennej w Arabii Saudyjskiej. Znany publicysta “The Arab News”.

Źródło: http://www.listyznaszegosadu.pl/notatki/kolumb-nie-odkryl-ameryki

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook