Pod tym wlaśnie tytułem, staraniem Centrum Studiów nad Politycznym Islamem (CSPI) ukazała się kolejna już książka Billa Warnera, amerykańskiego fizyka, który wypracował własną metodę badania świętych tekstów islamu.
Książki Warnera w zamierzeniu autorskim mają dostarczać wiedzy czytelnikowi, który po opracowania akademickie raczej nie sięgnie. Zaletą tych publikacji jest zwięzłość i orientacja w najważniejszych źródłach muzułmańskich. Autor oprócz Koranu, analizuje Sirę (życiorys Mahometa) oraz hadisy (opowieści o życiu Proroka).
Metoda, którą zastosował Bill Warner, jest typowa dla amerykańskiej szkoły analitycznej. Przedmiotem badania jest tekst, nie zaś szeroki kontekst społeczny i polityczny. Znajdziemy w tej książce zarys doktryny, zaś odwołania do faktów społecznych istnieją tam jedynie kontekstowo na marginesie wywodów.
Zabieg ten jest jednocześnie wadą i zaletą. Zaletą, ponieważ zachowuje przejrzystość wywodu; wadą, gdyż nie wspomina o społecznych realizacjach tej doktryny, a te są zróżnicowane. Bill Warner informuje o islamie wyabstrahowanym, pewnym typie idealnym, istniejącym jako norma.
Autor przyjmuje pozycję krytyczną wobec islamu politycznego, pisze z pozycji „niewiernego” – najbardziej interesują go te elementy doktryny szariatu, które dotyczą nie-muzułmanów, a także te, które szokować mogą kogoś, kto identyfikuje się z zachodnimi ideami praw człowieka i równouprawnienia płci.
Wydawcy o zawartości książki informują w sposób następujący:
„Niniejsza książka opisuje szczegóły z życia Mahometa, również te intymne. Pokazuje zazdrość obecną w jego haremie. Wyjaśnia, jak doszło do tego, że po ucieczce proroka do Medyny bicie żon stało się częścią islamu. Ujawnia, w jaki sposób Koran zmienił prawa adopcji, umożliwiając Mahometowi kontakty z jego pasierbicą. Wreszcie pokazuje źródła przymusowego wydawania dziewczynek za mąż. Warto wiedzieć, że proceder ten w kulturze islamu pojawił się w momencie, gdy Mahomet poślubił sześcioletnią Aiszę”.
Warto tę publikację przeczytać, żeby poznać część doktrynalnych umocowań niektórych islamskich praktyk, a także zrozumieć tok myślenia znacznej części muzułmańskich fundamentalistów. Książka tematu oczywiście nie wyczerpuje. Nie można się do niej ograniczyć, chcąc głębiej poznać zagadnienie, jakim jest pozycja kobiety w islamie. Traktowałbym ją raczej jako głos w dyskusji, a nie wieloaspektowy wykład specjalisty.
Wydawca ponadto zadbał o promocję. Zaprasza czytelników na wykład Joanny Bogdańskiej oraz Nikoletty Incze z Centrum Badań nad Politycznym Islamem, 22 listopada 2018 r., do Centrum Prasowego Foksal na godzinę 18.00.
Piotr Ślusarczyk