Kobieta w ciąży rozstrzelana przez talibów

chlosta
NYT2009012319322797C
| 5 komentarzy|
image_pdfimage_print

Talibowie wychłostali publicznie ciężarną kobietę, a następnie dokonali na niej egzekucji. Policja oznajmiła, że strzelono jej trzy razy w głowę po tym, jak została oskarżona o domniemane cudzołóstwo.

chlostaBibi Sanubar, trzydziestopięcioletnia wdowa, była przetrzymywana w areszcie przez trzy dni. W niedzielę została osądzona publicznie przez lokalnego talibańskiego przywódcę i w wyniku bezprawnego „procesu” zastrzelona. Zdarzenia te miały miejsce w okręgu Qadis, jest to rolniczy rejon położony w zachodniej prowicji Badghis.

W poniedziałek zastępca szefa rejonowej policji, Ghulam Mohammad Sayeedi, poinformował francuską agencję prasową AFP, że Bibi Sanubar została oskarżona przez talibów o to, że zaszła w ciążę w wyniku pozamałżenskiego stosunku seksualnego. Zanim została publicznie zastrzelona, wychłostano ją (dwieście uderzeń).

Wykonanie bezprawnego wyroku na ciężarnej kobiecie stanowi zatrważające przypomnienie bestialskich rządów talibów, które miały miejsce pomiędzy rokiem 1996 a 2001 w Afganistanie. Radykalni muzułmanie dokonywali regularnie publiczych ukamieniowań i chłost na ludziach oskarżonych o rzekome utrzymywanie stosunków seksualnych poza małżeństwem. Podczas rządów Talibów odrąbywano ludziom oskarżonym o kradzież dłonie i stopy.

Sayeedi powiedział, że egzekucja została wykonana przez lokalnego przywódcę Talików, Mohammada Yousufa. Po dokonaniu zbrodni talibowie porzucili ciało kobiety w rejonie objętym kontrolą rządu. Mężczyzna, który rzekomo utrzymywał stosunki seksualne z Bibi Sanubar, nie został w żaden sposób ukarany.

Przywódca lokalnej rady w prowincji Badghis, Mohammad Nasir, Nazaari potwierdził fakt dokonania egzekucji i oznajmił, że rejon Qadis jest pod całkowitą kontrolą talibów.

Przywódca religijnej rady w zachodnim Afganistanie, Mohammad Kabaabiani, oznajmił, że wyrok i egzekucja nie są zgodne z zasadami islamu.

Przewodniczący Niezależnej Afgańskiej Komisji Praw Człowieka w zachodnim Afganistanie, Abdul Qadir Rahimi, potępił egzekucję. Powiedział on: „Tego rodzaju proces jest nie do zaakceptowania. Łamie on prawa człowieka. Każdy proces powinien się odbywać w upoważnionym sądzie gdzie stosuje się zasadę sprawiedliwego osądu”.

Od obalenia talibańskiego rządu w 2001 w Afganistanie, fundamentalistyczni talibowie zamordowali wiele osób oskarżonych o szpiegostwo i współpracę z obcymi siłami. W zeszłym roku w prowincji Nimroz wykonali publicznie wyrok śmierci na młodej parze oskarżonej o potajemną próbę ucieczki w celu zawarcia małżeństwa. Młodzi ludzie zostali rozstrzelani naprzeciwko meczetu.

Tłum.DS

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook