Kłótnia o islam w partii Farage’a

image001
Farage i Banks
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Biznesmen Aaron Banks, członek oraz ważny sponsor brytyjskiej UKIP – Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa wycofał swoją kandydaturę na posła, ponieważ „nie popiera wojny z islamem”.

Działania Banksa są reakcją na niedawną konferencję prasową, której celem było ogłoszenie serii politycznych postulatów UKiP, które Caroline Lucas, przewodnicząca Partii Zielonych, określiła mianem „jawnej islamofobii” oraz atakiem na wielokulturowość.

Wśród propozycji znalazły się m.in. przepis zakazujący „zakrywania twarzy w miejscach publicznych”, coroczne badania lekarskie w szkołach przeprowadzane w „grupach wysokiego ryzyka”, a mające na celu wykrycie przypadków obrzezania dziewczynek, oraz zawieszenie działalności islamskich szkół w Wielkiej Brytanii.

Na swoim profilu na Twitterze Banks, dotychczas sprzymierzeniec Nigela Farge (europosła i byłego lidera UKIP), napisał: „Nie jestem przekonany czy kandydowanie z ramienia partii zmierzającej w złym kierunku to dobry pomysł. Nie popieram wojny z islamem”. W podobnym tonie wypowiada się Harun Khan, sekretarz generalny Muzułmańskiej Rady Wielkiej Brytanii (MBC): „Głęboko ubolewam nad faktem, że UKIP wyklucza muzułmanów nie przebierając w słowach i opiera swoje działania na stereotypach, takich jak ‚bomby, brody i burki’”.

Peter Whittle, wiceprzewodniczący UKiP, bronił tych propozycji. „Burka nie pochodzi z Koranu, nie ma o niej nigdzie ani słowa, to praktyka kulturowa, podobnie jak obrzezanie kobiet. (…) Od wielu lat rozmawiamy na te tematy – w 2010 r. umieściliśmy te kwestie w naszym politycznym manifeście; mowa tu o zakazie zakrywania twarzy. Nie chodzi mi o apaszki, ale o zasłanianie całej twarzy, które naszym zdaniem uniemożliwia integrację w społeczeństwie” – powiedział.

Harun Khan natomiast oznajmił: „Z powodu plagi terroryzmu, która nam wszystkim leży na sercu, do głosu dochodzą bigoci, zafiksowani na kwestii szariatu i gotowi w każdej chwili kwestionować naszą lojalność. To oni nie chcą zaakceptować nas jako integralnej części społeczeństwa”.

aQ na podst.: http://www.independent.co.uk/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook