Kerry stracił kontakt z rzeczywistością

| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Daniel Pipes

Pomimo wszystkiego, co dzieje się na Bliskim Wschodzie – irańskiego programu nuklearnego, przemocy w Iraku, kłopotów Erdogana w Turcji, wojny domowej w Syrii, Egiptu i Jemenu w stanie chaosu, kryzysu w Libii i Tunezji – amerykański sekretarz stanu John Kerry skupił się na jednej kwestii, a mianowicie na umowie izraelsko-palestyńskiej.

Co niebywałe, postanowił odwiedzić region 13 stycznia po raz dwunasty, by zająć się tą kwestią. Przy okazji jego ciągłych powrotów, wysoko postawieni izraelscy dyplomaci zaczynają tracić do niego cierpliwość. Oto cytaty z kilku z nich, w nieoficjalnej rozmowie z „Israel Hayom”. Najpierw o samym procesie:

„Wierzymy, że w zamian za prośbę Izraela, by przedłużyć negocjacje o rok, Abu Mazen [prezydent autonomii palestyńskiej Mahmud Abbas] zażąda więcej od Izraela, jak na przykład zamrożenia [budowy osiedli] lub zwolnienia kolejnych więźniów i że te żądania zostaną poparte przez Kerry’ego i zamienią się w żądania amerykańskie, którym towarzyszyć będą groźby. I to wszystko w sytuacji, w której Arabowie niczego nie dali w zamian od czasu umów z Oslo”.

„Negocjacje są obecnie prowadzone bez wymiany dokumentów i papierów między stronami. A to dlatego, że Arabowie odmawiają przedstawienia pisemnych dokumentów. Amerykanie mają przygotowane propozycje, odczytują je, a następnie nikt nie dostaje dokumentów. Wszystko odbywa się ustnie. Rząd Netanjahu współpracuje z inicjatywą Kerry’ego dobrze wiedząc, że strona arabska nie zaakceptuje umowy i że [Izrael] nie będzie musiał poczynić ustępstw czy ewakuować osiedli”.

„Izrael jest zmuszony współpracować z planem amerykańskim, głównie dlatego, że jeśli go odrzucimy, Stany Zjednoczone będą obwiniać Izrael za porażkę negocjacji”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

A teraz o samym Kerrym i jego ekipie:

„Zachowanie amerykańskiego sekretarza stanu jest obsesyjne. Są tacy, którzy mówią, że nie tyle chce walczyć o pokój, co skorzystać na konflikcie dla swoich potrzeb politycznych. Według tej koncepcji Kerry najwyraźniej chce wywalczyć sobie drogę do Białego Domu przez bliskowschodnią umowę pokojową”.

„Kerry, amerykański ambasador w Izraelu Don Shapiro i amerykański specjalny wysłannik Martin Indyk jeżdżą po kraju, spotykają się z ministrami, odbywają konferencje prasowe i tworzą wrażenie, że umowa pokojowa zostanie podpisana lada moment”.

Plan bezpieczeństwa Kerry’ego dla doliny Jordanu jest „śmieszny i nie przetrwa starcia z rzeczywistością”.

„Kerry odwiedza nas często, lecz wydaje się rozumieć bardzo niewiele z tego, co się tutaj dzieje. Plany amerykańskie są powierzchowne i nie są poważne. Nie ma związku między tym, co mówi się publicznie o negocjacjach i tym, co rzeczywiście się dzieje. Wydaje się, że Kerry po prostu stracił kontakt z rzeczywistością. Nie jest ekspertem, delikatnie mówiąc, w dziedzinie przyczyn konfliktu i nie wie jak stworzyć prawdziwe rozwiązania, i nie prezentuje nawet umiejętności czytania map, które mu się przedstawia”.

Komentarze:

1) Kerry od dawna ma reputację osoby próbującej nagiąć rzeczywistość do swoich przekonań. Ten wysiłek dyplomatyczny wydaje się być najambitniejszą i najgroźniejszą taką próbą.

2) Amerykańska administracja ma obsesję na punkcie Palestyńczyków, ponieważ, co przedziwne, widzi to jako klucz do innych problemów regionu.

Źródło: http://pl.danielpipes.org/blog/2014/01/kerry-stracil-kontakt-rzeczywistoscia

Tłumaczył: Mateusz J. Fafiński

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook