KE proponuje relokację, Polska ją odrzuca, zamachy w Europie. Tygodniowy przegląd wiadomości 21-27.09

Komisja Europejska zaproponowała obowiązkowy mechanizm solidarnościowy w kwestii imigracji, który natychmiast został odrzucony przez Grupę Wyszehradzką. W Paryżu miał miejsce zamach związany z „Charlie Hebdo”, a w Austrii toczy się śledztwo w sprawie doniesień o planowaniu przez turecki wywiad zabójstw polityków.

Wiadomości

Grupa Wyszehradzka odrzuciła propozycje KE. Przedstawiciele Polski, Czech, Węgier i Słowacji nie zgadzają się na mechanizm solidarnościowy oparty na tzw. sponsorowanych powrotach. Więcej..

Polacy są pozytywniej nastawieni do imigracji niż 5 lat temu. Badanie Gallupa sprawdza nastawienie do imigracji jako takiej, nie do poszczególnych grup imigrantów w zależności od miejsca pochodzenia. Więcej…

We Francji pochodzący z Pakistanu nożownik zaatakował kilka osób pod dawną siedzibą magazynu satyrycznego „Charlie Hebdo”. W tym miesiącu rozpoczął się proces terrorystów, którzy w styczniu 2015 roku zamordowali dziennikarzy gazety. Więcej…

Francuskie służby zatrzymały zarząd szyickiej organizacji Zahra Center powiązanej z Hezbollahem. Organizacja popierała przemoc, nawoływała do dżihadu i rozpowszechniała treści antysemickie. Więcej…

Austria prowadzi dochodzenie w sprawie tureckiego szpiega, który twierdzi, że otrzymał od tureckiego wywiadu MIT zlecenie zabicia kurdyjsko-austriackiej polityk partii Zielonych. Więcej…

Turcja skazała za obrazę prezydenta na dodatkowy rok więzienia kurdyjską byłą posłankę partii HDP. Kurdyjka odsiaduje wyrok 15 lat za przynależność do PKK, czemu zaprzeczała w trakcie procesu. Więcej…

Cypr odsyła imigrantów przypływających na łodziach z Libanu z powrotem do kraju pochodzenia. Na razie sytuacja jest opanowana, ale w przypadku pogorszenia się sytuacji w Libanie istnieje ryzyko zwiększonego ich napływu. Więcej…

Analizy i raporty

Komisja Europejska przedstawiła nowy pakt imigracyjny, zmieniający zasady polityki azylowej i migracyjnej. Propozycje zawierają ukryty mechanizm przymusowej relokacji. Więcej w analizie Jana Wójcika.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest w kwestii imigracji całkowicie niewiarygodna. Tak twierdzi Piotr S. Ślusarczyk, podając przykłady sytuacji, w których w sprawie polityki imigracyjnej Niemiec dokonywała zwrotu o 180 stopni. Więcej…

Dżuhajman Ibn Muhammad al-Utajbi; sylwetkę zamachowca z 1979 roku z Mekki przedstawia Sławosz Grześkowiak w cyklu „Ideolodzy i bojówkarze dżihadyzmu”. Więcej…

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię

Kto jest zawiedziony polityką imigracyjną?

Afrykański konflikt na ulicach Europy