Katar pozbędzie się Hamasu?

image001
Marsz hamasowców w Gaza City (2014)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Hamas, dżihadystyczne ugrupowanie rządzące Strefą Gazy, jest „w szoku”, bowiem Arabia Saudyjska wezwała Katar, żeby przestał finansować terrorystów.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adel Al-Jubeir powiedział, że Katar musi zaprzestać finansowania „grup ekstremistycznych”, w tym Hamasu i innych organizacji powiązanych z Bractwem Muzułmańskim, w celu przywrócenia więzi z najpotężniejszymi państwami Rady Krajów Zatoki (GCC – Gulf Cooperation Council).

Hamas, który rządzi w Strefie Gazy, „osłabia Autonomię Palestyńską”, dodał saudyjski minister .

Katar zaprzecza finansowemu wspieraniu Hamasu, twierdząc jednocześnie, że wspiera Palestyńczyków i kategorycznie odrzucając wszelkie zarzuty o finansowanie ugrupowań terrorystycznych.

Stosunki pomiędzy Hamasem i Arabią Saudyjską były skomplikowane, ale nigdy wcześniej Rijad nie sugerował, że palestyńskie ugrupowanie, którego zwolennicy twierdzą, że jest „ruchem oporu” walczącym z okupacją, jest ugrupowaniem ekstremistycznym. Hamas wyraził w oświadczeniu na swojej stronie internetowej „głęboki żal i dezaprobatę” w reakcji na saudyjskie komentarze: „Te komentarze są wstrząsem dla naszego palestyńskiego narodu i dla naszego arabskiego i muzułmańskiego narodu, który uważa sprawę palestyńską za najważniejszą”.

image002
Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas, emir Kataru Hamad bin Khalifa Al Thani, lider Hamasu Chalid Maszal.

Hamas zaprzeczył doniesieniom jakoby Katar poprosił kilku jego przywódców o opuszczenie kraju, ale oświadczył, że niektórzy wyżsi rangą urzędnicy mogą zostać przeniesieni do nowych miejsc na podstawie „wymagań dotyczących pracy”.

W 2012 roku, Emir Kataru szejk Hamad ibn Khalifa Al Thani złożył ważną wizytę w Strefie Gazy, co uznano za znaczącą zachętę dla Hamasu i oznakę rosnących wpływów Kataru w regionie. Od czasu ostatniego konfliktu Hamasu z Izraelem w 2014 roku Katar przeznaczył dziesiątki milionów dolarów na odbudowę Gazy, ale zaprzecza, jakoby bezpośrednio finansował dżihadystów.

Xsara na podstawie: https://www.alaraby.co.uk/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook