Katar pozbędzie się Hamasu?

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Hamas, dżihadystyczne ugrupowanie rządzące Strefą Gazy, jest „w szoku”, bowiem Arabia Saudyjska wezwała Katar, żeby przestał finansować terrorystów.

Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adel Al-Jubeir powiedział, że Katar musi zaprzestać finansowania „grup ekstremistycznych”, w tym Hamasu i innych organizacji powiązanych z Bractwem Muzułmańskim, w celu przywrócenia więzi z najpotężniejszymi państwami Rady Krajów Zatoki (GCC – Gulf Cooperation Council).

Hamas, który rządzi w Strefie Gazy, „osłabia Autonomię Palestyńską”, dodał saudyjski minister .

Katar zaprzecza finansowemu wspieraniu Hamasu, twierdząc jednocześnie, że wspiera Palestyńczyków i kategorycznie odrzucając wszelkie zarzuty o finansowanie ugrupowań terrorystycznych.

Stosunki pomiędzy Hamasem i Arabią Saudyjską były skomplikowane, ale nigdy wcześniej Rijad nie sugerował, że palestyńskie ugrupowanie, którego zwolennicy twierdzą, że jest „ruchem oporu” walczącym z okupacją, jest ugrupowaniem ekstremistycznym. Hamas wyraził w oświadczeniu na swojej stronie internetowej „głęboki żal i dezaprobatę” w reakcji na saudyjskie komentarze: „Te komentarze są wstrząsem dla naszego palestyńskiego narodu i dla naszego arabskiego i muzułmańskiego narodu, który uważa sprawę palestyńską za najważniejszą”.

image002
Prezydent Autonomii Palestyńskiej, Mahmud Abbas, emir Kataru Hamad bin Khalifa Al Thani, lider Hamasu Chalid Maszal.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Hamas zaprzeczył doniesieniom jakoby Katar poprosił kilku jego przywódców o opuszczenie kraju, ale oświadczył, że niektórzy wyżsi rangą urzędnicy mogą zostać przeniesieni do nowych miejsc na podstawie „wymagań dotyczących pracy”.

W 2012 roku, Emir Kataru szejk Hamad ibn Khalifa Al Thani złożył ważną wizytę w Strefie Gazy, co uznano za znaczącą zachętę dla Hamasu i oznakę rosnących wpływów Kataru w regionie. Od czasu ostatniego konfliktu Hamasu z Izraelem w 2014 roku Katar przeznaczył dziesiątki milionów dolarów na odbudowę Gazy, ale zaprzecza, jakoby bezpośrednio finansował dżihadystów.

Xsara na podstawie: https://www.alaraby.co.uk/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook