Kara śmierci za komiks o prawach kobiet?

Libijki
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Amnesty International oświadczyła, że rząd Libii powinien wycofać zarzuty wniesione wobec dwóch polityków, którzy opublikowali komiks o prawach kobiet, uznany za obrażający islam.

Dyrektorowi do spraw zasad postępowania Libijskiej Partii Narodowej Aliemu Tekbaliemu oraz sekretarzowi generalnemu partii Fathiemu Sagerowi grozi kara śmierci za komiks promujący równouprawnienie płci i prawa kobiet, który został opublikowany na plakatach wyborczych partii w czerwcu ub. roku.

Libijki
Libijki

Na komiksowym rysunku widnieje grupa mężczyzn dyskutująca o roli kobiety w libijskim społeczeństwie, między innymi jest tam przedstawiony brodaty mężczyzna. Tak samo wyglądał prorok Mohamet ukazany w komiksie opublikowanym przez francuską gazetę satyryczną „Charlie Hebdo” w październiku 2012. Libijski komiks jednak nie odnosił się w żaden sposób ani do Mahometa, ani do islamu.

Mężczyznom postawiono szereg zarzutów, wynikających z artykułów kodeksu karnego, dławiących opozycję polityczną i wolność słowa za czasów Kaddafiego. Oskarżono ich o szerzenie niezgody wśród Libijczyków oraz zamierzenie „zmiany podstawowych zasad” konstytucji, obrażanie islamu i podżeganie do nienawiści. Dwa z tych zarzutów podlegają karze śmierci.

„Zarzuty przeciwko Tekbaliemu i Sagerowi są niedorzeczne i powinny być natychmiast wycofane. Jeśli zostaliby oni skazani na podstawie tych zarzutów, staliby się więźniami politycznymi, uwięzionymi wyłącznie za pokojowe korzystanie z prawa do wolności ekspresji”, powiedział Hassiba Hadj Sahraoui, zastępca dyrektora do spraw programu Amnesty International na Bliskim Wschodzie i w Północnej Afryce.

Militarna brygada wysłana przez Komitet Sądu Najwyższego przeprowadziła nalot na biura partii w Trypolisie w listopadzie zeszłego roku i zamknęła je na zlecenie prokuratury. Ali Tekbali i Fathi Sager są pierwszymi osobami, które będą sądzone na podstawie takich zarzutów od czasów powstania, które obaliło Muammara al-Kaddafiego w 2011 roku.

„Minęły już prawie dwa lata od kiedy Libia zagwarantowała wolność ekspresji w swojej deklaracji konstytucyjnej. Rząd powinien bronić tego zobowiązania i natychmiast znieść wszystkie prawa, które tłamszą wolność ekspresji i wolność zgromadzeń lub dyktują karę śmierci”, powiedział Hadj Sahraoui. „Już sama myśl o tym, że mówienie o prawach kobiet stało się czymś karanym śmiercią w czasach, gdy Libijskie kobiety dążą do możliwości brania udziału w większym stopniu w życiu publiczym, a także w procesie tworzenia konstytucji, jest skandaliczna.”

Ali Tekbali, na którym ciąży odpowiedzialność za stworzenie komiksu w prosteście przeciwko konserwatywnym mężczyznom, którzy są przeciwni prawu kobiet do edukacji, mówi, że znalazł inkryminowany rysunek, gdy przeglądał grafikę w internecie wpisując hasło „brodaty mężczyzna”. „Celem tego komiksu było pokazanie, że kobiety nie są wiadrami grzechów chodzącymi po ulicach, jak myślą ci mężczyźni. Społeczeństwo nie może funkcjonować bez dwóch płci współpracujących ze sobą”, powiedział on przedstawicielowi Amnesty International, który przyglądał się pierwszej rozprawie obu mężczyzn w maju.

Sy, na podst. http://allafrica.com/stories/201306150114.html

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook