Kandydat na burmistrza Londynu był związany z ekstremistami

1
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Kandydat Partii Pracy na burmistrza Londynu Sadiq Khan musiał się zmierzyć z pytaniami o swoje powiązania z ekstremistami, gdy okazało się, że jego były szwagier jest kaznodzieją nienawiści.

Khan twierdzi, że odciął się od kaznodziei Makboola Javaida, ale ujawniono, że miał również powiązania rodzinne z czterema członkami ekstremistycznego ugrupowania Hizb ut-Tahrir. Były prawnik, Makbool Javaid, był żonaty z siostrą Khana w latach od 1989 – 2011, a kilka dni temu zostały ujawnione szokujące nagrania wygłaszanych przez niego nienawistnych antyzachodnich przemówień.

W 2007 roku Khan przyznał, że miał powiązania z czterema innymi mężczyznami, poznanymi dzięki Javaidowi, którzy byli członkami Hizb ut-Tarir. Fundamentalistyczne ugrupowanie chciało zamienić Wielką Brytanię w państwo islamskie rządzone zgodnie z prawem szariatu.

Były szwagier Khana należał także do okrytego złą sławą islamistycznego ugrupowania Al-Muhajiroun. Szokujące nagranie ukazuje go atakującego z furią Zachód podczas wiecu w centrum Londynu w 1997 roku, podczas gdy tłum skanduje „Allahu akbar”. Nazwisko Javaida pojawia się nawet w „fatwie” wypowiadającej świętą wojnę Wielkiej Brytanii i USA. Khan twierdzi: „nie miałem z nim kontaktu przez ponad dekadę”, ale Torysi szybko przeszli do ataku.

Parlamentarzysta Andrew Bridgen powiedział: „Po raz kolejny Khan pokazuje, że zupełnie nie potrafi wybierać ludzi, z którymi się zadaje. Najwyraźniej eksperymentował ze złym towarzystwem. Pojawiają się pytania do człowieka próbującego przejąć odpowiedzialność za największe miasto na świecie, na które musi tutaj odpowiedzieć: kiedy dowiedział się o tych radykalnych poglądach i dlaczego wcześniej o tym nie mówił?”.

Sadiq Khan, który wypowiadał się już w przeszłości na temat swoich związków z ekstremizmem. W 2007 roku powiedział: „Uważam poglądy Hizb ut-Tahrir za odrażające i jestem w stanie wrogości i braku sympatii z moimi dalekimi krewnymi”. Dodał też: „Ekstremizm jest nowotworem brytyjskiego społeczeństwa, który musi zostać wykorzeniony. Smutna rzeczywistość jest taka, że większość brytyjskich muzułmanów spotkała ludzi mających te ohydne poglądy, a ja zawsze byłem szczery i mówiłem, że również spotkałem”. Powiedział też: „Bezpieczeństwo wszystkich Londyńczyków jest moim priorytetem” i dodał: „Jako burmistrz Londynu wyznaczyłem sobie zdecydowane plany wykorzenienia ekstremizmu oraz zwalczania radykalizacji”.

Makbool Javaid powiedział niedawno jednej z brytyjskich gazet: „Dwadzieścia lat temu byłem naiwny. I z pewnością nie zdawałem sobie sprawy, jak łatwo niektóre z moich działań mogą być interpretowane jako krytyka Wielkiej Brytanii – najlepszego kraju na świecie. To było prawie dwadzieścia lat temu, dorosłem i się zmieniłem. Kocham Wielką Brytanię, kocham bogatą różnorodność Londynu i kocham naszą kulturę”.

Xsara na podstawie: www.thesun.co.uk

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook