Kanada: można nosić hidżab w sądzie

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Kodeks sądowy prowincji Quebec nie zabrania noszenia hidżabu w sądzie, jeśli stanowi to wyraz szczerych przekonań religijnych, orzekł sąd wyższej instancji.

W lutym 2015 r. Rania El-Alloul została poinstruowana przez sędziego sądu okręgowego, że będzie musiała zdjąć chustę, aby zostać przesłuchaną przez sąd, ponieważ sala sądowa jest przestrzenią świecką.

Sąd Apelacyjny w Quebec orzekł jednak, że hidżab na sali sądowej nie jest zabroniony.  „Swoboda wypowiedzi religijnych nie kończy się przed drzwiami sali sądowej” – napisano w uzasadnieniu orzeczenia.

Odnosząc się do tej decyzji, El-Alloul powiedziała o swoim odwołaniu od decyzji sądu niższej instancji: „Nie zrobiłam tego dla siebie, ale dla wszystkich, ponieważ nie chciałam, żeby spotkało ich to, co mnie. Czułam, że to mój obowiązek i moje prawo”.

National Council of Canadian Muslims również przyjęła tę decyzję z zadowoleniem. Khalid Elgazzar, wiceprzewodniczący rady, powiedział: „Dostęp do wymiaru sprawiedliwości oznacza, że ​​sądy muszą być otwarte dla wszystkich Kanadyjczyków, niezależnie od tego, jak zdecydują się oni manifestować swoją wiarę. Decyzja sądu apelacyjnego w Quebecu jednoznacznie potwierdza tę zasadę i swobodę religijną obywateli w dostępie do sądów”.

JP, na podst. https://www.yenisafak.com

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook