Izrael i Jordania zaprezentowały wspólny plan budowy kanału od Morza Czerwonego do Morza Martwego.
Kanał ma dostarczać wodę pitną dla Izraelczyków, Jordańczyków i Palestyńczyków oraz zasilić słynne słone jezioro.
Projekt uzgodniony w lutym ma zostać zakończony w ciągu pięciu lat. Dzięki inwestycji będzie można pompować rocznie do 100 milionów metrów sześciennych wody morskiej z Morza Czerwonego, znajdującego się między Afryką i Azją, do Morza Martwego. Ponadto, dodatkowe 30-50 mln metrów sześciennych wody pitnej rocznie będzie zarezerwowanych dla izraelskiego miasta Ejlat i innych południowych społeczności Izraela, a 30 mln metrów sześciennych dla południowych regionów Jordanii.
Zakład odsalania w jordańskim mieście Akaba ma produkować wodę pitną. Cały projekt będzie współfinansowany przez Bank Światowy i USA. Izraelska gazeta „Haaretz” poinformowała w lutym, że Palestyńczycy będą mieli możliwość zakupu dodatkowych 30 mln metrów sześciennych wody z Izraela.
Izraelski minister spraw wewnętrznych Silvan Shalom oraz jordański minister Woda Hazim Naser ogłosili wart 800 milionów dolarów przetarg na realizację projektu.
„Dziś zrobiliśmy dodatkowy historyczny krok, żeby uratować Morze Martwe”, powiedział Shalom w Jordanii. „Jutro zostanie ogłoszony wspólny międzynarodowy przetarg, który jest dowodem współpracy pomiędzy Izraelem i Jordanią, i odpowiedzią dla tych, którzy poddawali w wątpliwość, czy projekt kanału dojdzie do skutku”.
W 1994 roku jordański król Husajn i premier Izraela Icchak Rabin podpisali traktat pokojowy, który zakończył 46 lat wojny. Jordania, obok Egiptu, jest jednym z niewielu państw arabskich, które budują bliskie relacje z Izraelem, współpracują z nim w dziedzinie bezpieczeństwa i ekonomii.
Morze Martwe jest najniżej położonym miejscem na Ziemi – 427 metrów poniżej poziomu morza. Poziom wody w jeziorze opada o metr rocznie. Jezioro jest bardzo popularne wśród turystów. Ze względu na duże zasolenie z łatwością można się unosić na jego powierzchni, a wysoka zawartość soli mineralnych w wodzie i glinkach ma właściwości lecznicze.
Xsara na podstawie: www.newsweek.com