Izrael: Wybierajcie – pokój z Hamasem albo z nami

Członkowie Hamasu, demonstracja uliczna
| 2 komentarzy|
image_pdfimage_print

Premier Izraela Benjamin Netanjahu powiedział w środę, że władze Autonomii Palestyńskiej muszą wybrać między pokojem z Izraelem i pokojem z Hamasem. Wcześniej tego dnia radykalna islamska organizacja Hamas osiągnęła porozumienie z władzami Autonomii Palestyńskiej i zgodziła się na przeprowadzenie wyborów w ciągu roku.

Hamas i prezydencki Fatah od lat pozostawały w ostrym konflikcie. W 2007 roku Hamas przejął faktyczną kontrolę nad Strefą Gazy. Natomiast nad Zachodnim Brzegiem Jordanu, wchodzącym również w skład Autonomii, kontrolę zachował Fatah, korzystający z bezpośredniego poparcia prezydenta Abbasa.

Tajne negocjacje

Rzecznik Hamasu powiedział w środę, że „wszystkie punkty sporne” z rywalami z Fatah zostały usunięte. Decyzja ta została podjęta w Egipcie i jest rezultatem wielu tajnych spotkań.

Co trzeci Palestyńczyk popiera zamachy

Ponad połowa Palestyńczyków (dokładnie 51,8 proc.) sprzeciwia się walce… czytaj więcej »

Członkowie Hamasu, demonstracja uliczna
Członkowie Hamasu, demonstracja uliczna

Porozumienie zawarto ku zdziwieniu wielu przedstawicieli władz, gdyż oba ugrupowania są podzielone co do sposobu rozwiązania wieloletniego konfliktu z Izraelem. Fatah, główne palestyńskie ugrupowanie do czasu zwycięstwa wyborczego Hamasu w 2006 r., opowiada się za osiągnięciem pokoju w drodze negocjacji, co odrzucają islamiści.

– Obie strony podpisały wstępne dokumenty w sprawie porozumienia. Wszystkie punkty sporne zostały przezwyciężone – powiedział jednak w środę rzecznik władz Hamasu Taher al-Nono. Dodał, że wkrótce władze Egiptu zaproszą obie strony na uroczystość podpisania porozumienia w sprawie narodowego pojednania.

Więcej na: tvn24.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze