Islandia legalizuje bluźnierstwo

image001
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

image001Członkowie islandzkiej Partii Piratów

Parlament Islandii, w imię wolności słowa i w konsekwencji zamachu na „Charlie Hebdo”, był znaczną większością głosów za dekryminalizacją bluźnierstwa.

43 z 63 deputowanych głosowało za. Jeden był przeciwko, a trzech wstrzymało się od głosu.

Projekt ustawy został wniesiony w lutym przez Partię Piratów, po styczniowych atakach, w których 12 osób zostało zastrzelonych w paryskiej redakcji francuskiego magazynu satyrycznego „Charlie Hebdo”.

„Wolność wypowiedzi jest jednym z fundamentów demokracji. Podstawową sprawą w wolnym społeczeństwie jest to, że ludzie mogą wypowiadać się bez obawy przed jakąkolwiek karą, wymierzaną w imieniu władz, czy też kogoś innego” = tymi słowami Partia Piratów zaprezentowała swoją ustawę.

Artykuł 125 prawa karnego Islandii, który został zniesiony, przewidywał, że każdy „kto publicznie drwi lub hańbi doktrynę lub kult legalnie uznanej w tym kraju grupy religijnej, podlega karze grzywny lub do trzech miesięcy pozbawienia wolności”.

Partia Piratów pochwaliła głosowanie na swojej stronie internetowej: „Islandzki parlament wystosował ważny przekaz, że wolność nie ugnie się przed krwawymi atakami”.

Ewangelicko-Luterański Kościół Islandii, do którego należy prawie 75 procent Islandczyków, poparł zmiany.

Partia Piratów zdobyła w 2013 roku trzy z 63 miejsc w parlamencie Islandii i jest obecnie najpopularniejszą partią w kraju. Ostatnie sondaże wskazują, że sympatyzuje z nią ponad 30 procent wyborców.

Xsara na podstawie: http://www.telegraph.co.uk/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook