Islamska lalka bez twarzy

islamska lalka bez twarzy
| 8 komentarzy|
image_pdfimage_print

Nowa „lalka islamska”, którą właśnie zaczęto sprzedawać w Wielkiej Brytanii, jest pozbawiona rysów twarzy.

„Deeni Doll” nie ma w ogóle oczu, nosa ani ust, a wzór ten jest próbą dopasowania się do islamskich reguł dotyczących przedstawiania ludzkiego oblicza.

Lalka została wyprodukowana w Chinach, ale zaprojektowała ją Ridhwana B. z Wielkiej Brytanii. Projektantka powiedziała reporterowi portalu asianimage.co.uk: „Sama wymyśliłam ten wzór po rozmowie z niektórymi rodzicami, którzy byli trochę zaniepokojeni lalkami z ludzkimi rysami twarzy. Niektórzy z nich nie chcą zostawiać takiej lalki na noc w pokoju dziecięcym, ponieważ nie wolno w nim mieć żadnych oczu. Istnieje islamska reguła zabraniająca przedstawiania rysów twarzy w jakiejkolwiek postaci, dotyczy to obrazów, rzeźb, a w tym przypadku lalek. Rozmawiałam z uczonym duchownym z Leicester, który dokładnie mnie pouczył, co jest dozwolone, a co nie. Lalka Deeni nie ma twarzy i jest całkowicie zgodna z prawem szariatu”.

islamska lalka bez twarzy

Zabawka kosztuje 25 funtów i chociaż nie jest być może pierwszą taką lalką na świecie, to na pewno jest pierwszą lalką tak wysokiej jakości.

Ridhwana, była nauczycielka szkoły muzułmańskiej w Lancashire, dodała: „Cały proces zajął około czterech lat. Obecnie wybór zabawek muzułmańskich nie jest zbyt wielki. Chociaż ten projekt zajął mi dużo czasu, szukam pomysłów na zrealizowanie innych podobnych projektów w przyszłości. Myślę też o napisaniu książki o islamskim wychowaniu dzieci”.

Projekt Ridhwany spotkał się z pozytywnym odzewem wielu rodziców, niektórzy już zamówili lalkę. Na razie dostępna jest tylko wersja żeńska o imieniu Romeisa, nazwana tak na cześć towarzyszki życia proroka Mahometa.

Rol, na podst. http://www.asianimage.co.uk/news/11659884.New__Islamic_doll__launched_in_Britain_has_no_facial_features/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook