Islamizm i neonazizm wzmacniają się wzajemnie

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Analiza skrajnie prawicowych i islamistycznych wpisów w mediach społecznościowych pokazuje, że wrogość wobec muzułmanów oraz islamizm są ściśle ze sobą powiązane i wzajemnie się wzmacniają.

Raport „Miłość i nienawiść równocześnie: wrogość wobec islamu, islamizm i spirala społecznej polaryzacji” powstał na zlecenie niemieckiego ministerstwa ds. rodziny.

Institut für Demokratie und Zivilgesellschaft (Instytut dla Demokracji i Społeczeństwa Obywatelskiego) w Jenie zbadał ponad 10 000 ekstremistycznych wpisów w mediach społecznościowych pochodzących z lat 2013 do 2017.  Wynik: islamiści i neonaziści mają ze sobą wiele wspólnego. Jednakże retoryka islamistów jest „znacznie bardziej umiarkowana”.

Podobne są zarówno strategie mobilizacji i radykalizacji obu grup, jak i sama ideologia, ogłosił instytut, przedstawiając wyniki swoich badań. Wrogie wobec muzułmanów wpisy są natomiast „radykalniejsze i bardziej rozpowszechnione”.

Według badaczy narracje obydwu zradykalizowanych środowisk wzajemnie się warunkują. Te wzajemne odniesienia wykorzystywane są „do konstruowania i podtrzymywania obrazu wroga”. Zarówno islamizm, jak i prawicowy ekstremizm cechują się antysemityzmem, wiarą w teorie spiskowe i chęcią stworzenia homogenicznego społeczeństwa.

Te dogmaty są u prawicowców motywowane rasizmem, a u islamistów – religią. „Skrajna prawica i islamiści odrzucają wolność, pluralizm i liberalizm” – stwierdza jeden z autorów badania Maik Fielitz. Londyńska specjalistka od ekstremizmu Julia Ebner podkreśla, że zgodnie z wynikami badania obecność islamistów w mediach społecznościowych jest mocno ograniczona, a ich retoryka „znacznie bardziej umiarkowana” niż jeszcze na początku roku 2017.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Prezes fundacji Amadeu-Antonio (która finansowała badanie) Timo Reinfrank wzywa do baczniejszego przyjrzenia się tym zależnościom. „Islamistyczna radykalizacja, antyislamski rasizm i antysemityzm trzeba rozpatrywać wspólnie” – stwierdził Reinfrank. Według niego w publicznych debatach stwarza się często wrażenie, że prawicowi przeciwnicy islamu stanowią przeciwny biegun do radykalnych islamistów, tymczasem obydwa obozy są do siebie podobne i obydwa stanowią zagrożenie dla otwartego społeczeństwa.

Rolka na podst.  https://www.welt.de

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook