Islamistyczna Turcja poszła za daleko

pipes
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Sponsorowana przez Turcję flotylla „Wolna Gaza” była przykładem wciąż powtarzanej lewicowo-islamistycznej propagandy, mającej na celu oczernienie Izraela. Ponieważ Izraelczycy nie rozumieją, z jakim typem wojny mają teraz do czynienia, efekt był łatwy do przewidzenia. Jednak akcja ta, jako przykład tureckiej polityki i zapowiedź działań ruchu islamistycznego w przyszłości była pełna nowości i bardzo wymowna.

pipesOdrobina kontekstu: po około 150 latach prób modernizacji Imperium Ottomańskie upadło w roku 1923. Zastąpiła je dynamiczna, zorientowana na Zachód Republika Turecka, założona i zdominowana przez byłego ottomańskiego generała, Kemala Atatürka. Przez następne piętnaście lat, aż do swojej śmierci w 1938 roku, Atatürk prowadził program modernizacji tak radykalny, że w pewnym momencie nakazał zastąpienie dywanów w meczetach kościelnymi ławami. Chociaż Turcja jest niemal w stu procentach muzułmańska, nalegał on na w pełni świecki model państwa.

Atatürk nigdy nie zdobył poparcia całej ludności Turcji dla swojej koncepcji i z czasem jego laicka republika zaczęła się skłaniać ku zaspokajaniu sentymentów pobożnych muzułmanów. Jednak zasady narzucone przez Atatürka przetrwały aż do lat dziewięćdziesiątych, strzeżone przez korpus oficerski, który poprzysiągł zachować jego pamięć i umocnić sekularyzm.

Islamiści po raz pierwszy weszli do parlamentu we wczesnych latach siedemdziesiątych. Ich lider Necmettin Erbakan był od tego czasu trzy razy wicepremierem. Ponieważ główne partie tureckie skompromitowały się z powodu mieszanki egoizmu i korupcji Erbakan zdołał zostać premierem na jeden rok, 1996-1997, zanim wojsko umocniło się i wyrzuciło go z roboty.

Niektórzy z bardziej zdolnych i ambitnych zastępców Erbakana, prowadzeni przez Recepa Tayyipa Erdoğana założyli w sierpniu 2001 roku nową islamistyczną partię, Adalet ve Kalkınma Partisi czyli AKP. Zaledwie po roku zdobyła ona 34-procentowe poparcie w wyborach i z powodu kaprysów tureckiej ordynacji wyborczej zdominowała parlament z 66 procentami miejsc.

Erdoğan został premierem i, z powodu dobrego rządzenia, AKP zyskało znacznie w wyborach 2007 roku. Z odnowionym mandatem społecznym i rosnącą marginalizacją wojska, AKP aktywnie promowało fałszywe teorie spiskowe, ukarało grzywną 2,5 miliona dolarów politycznego przeciwnika, nagrało lidera opozycji w kompromitującej scenie i teraz zamierza zmienić konstytucję.

Daniel Pipes

Więcej na: http://pl.danielpipes.org/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook