Islamiści grożą Francji

Al-Kaida w Afryce
| 3 komentarzy|
image_pdfimage_print

Hamada Ould Mohamed Kheirou, domniemany lider islamskiej grupy zbrojnej w zachodniej Afryce po raz kolejny zagroził Francji wojną. Nagranie wideo widział dziennikarz agencji prasowej AFP.

„Znów wypowiadamy  wojnę Francji, która jest wrogiem interesów islamu”, mówił po arabsku  Kheirou, w turbanie na głowie i w ciemnych okularach. „Dżihad będzie eksportowany wszędzie tam, gdzie jest potrzebny i na Boga, musimy być gotowi na wszystko”.

Na filmie widać też troje ludzi z Zachodu – parę Hiszpanów i Włoszkę.. Zostali oni porwani pod koniec października z obozu dla uchodźców saharyjskich w pobliżu Tindouf w południowej Algierii. Do porwania przyznał się Ruch  na Rzecz Jedności i Sprawiedliwości w Afryce Zachodniej – odłam Al Kaidy  Islamskiego Maghrebu ( AQIM), która powstała w Algierii, a teraz ma bazy w północnej Mali. Ostatnia część nagrania omawia ideologię tej grupy i jej ambicje, zwłaszcza „ustanowienie szariatu w całej Afryce Zachodniej”. Pokazano młodych, czarnych bojowników wzywających do „czystego i mocnego” islamu.

Al-Kaida w Afryce

W zeszłym tygodniu Mauretania wydała międzynarodowy nakaz aresztowania Kheirou, znanego także jako Abou Qumqum. Nakaz dotyczy także trzech innych Mauretańczyków, w tym Mustafy Quld Limam Chafiego, wpływowego islamisty w Afryce Zachodniej, który negocjował uwolnienie zachodnich zakładników więzionych przez AQIM. Wszyscy czterej są oskarżeni o bycie „wpływowymi członkami” AQIM, finansowanie terroryzmu i wspieranie grup terrorystycznych w Sahelu – północnozachodnim pasie krajów afrykańskich na południowym skraju Sahary. Strefa ta jest trudna do patrolowania i monitorowania. AQIM przeprowadziła tam wiele ataków na żołnierzy i porwań obywateli Zachodu. Prowadzi ona nielegalny handel różnymi towarami, w tym narkotykami. Dwunastu Europejczyków, w tym sześciu obywateli Francji, jest obecnie zakładnikami w Sahelu.(es)

Tłumaczenie Robert FreeMan

Źródło: http://www.news24.com/Africa/News/Radical-Islamist-group-threatens-France-20120103

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook