Islam odgrywa większa rolę w radykalizacji niż się spodziewano

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Badania islamskiego teologa Ednana Aslana z Uniwersytetu w Wiedniu pokazują, że założenie, iż islamscy radykałowie nie znają dobrze swojej własnej religii, jest błędne.

Nauki islamu, zdaniem Aslana, odgrywają większą rolę w radykalizacji młodych europejskich muzułmanów niż wcześniej zakładano. Ani frustracja, ani brak perspektyw zawodowych same w sobie nie stanowią motywacji do przekształcenia muzułmanina w islamistę, jak wynika z liczącego 310 stron raportu z badania, opartego na wywiadach z 29 przestępcami muzułmanami.

To właśnie „intensywne studiowanie zagadnień teologicznych” jest zdaniem profesora Aslana z wydziału Islamskiej Pedagogiki Religijnej, punktem zwrotnym w życiu badanych. W teologii znajdują oni „ofertę, która nadaje znaczenie i strukturę ich życiu”, twierdzi profesor. Salafizm jest rozumiany przez nich jako całościowy koncept rządzący wszystkimi obszarami życia.

Proces radykalizacji powoduje odwrócenie się nie tylko od świeckiego, zachodniego społeczeństwa, ale także od większości muzułmanów, bo radykałowie postrzegają siebie jako jedynych prawdziwych wiernych.

Badanie, które trwało półtora roku odbyło się przy wsparciu austriackiego ministerstwa spraw zagranicznych. (j)

źródło: Die Welt

 

Chętnie nas czytasz?

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook