Irański atom wciąż w zawieszeniu

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Dokument wzywa Iran do przekazania do końca 2009 roku około 80 proc. z posiadanych przez niego 1500 kilogramów nisko wzbogaconego uranu do Rosji, gdzie zostanie on dodatkowo wzbogacony.

Następnie uran trafi do Francji, gdzie przerobiony będzie na rdzenie paliwowe – taka forma uniemożliwi wykorzystanie materiałów rozszczepialnych do produkcji broni jądrowej. Wreszcie uran zostanie przekazany Teheranowi.

Ani o jotę?

Wcześniej w czwartek głos ws. irańskiego programu zabrał prezydent Mahmud Ahmadineżad. – Jak długo ten rząd jest władzy, nie wycofa się ani o jotę z niezaprzeczalnych praw irańskiego narodu – mówił irański prezydent w transmitowanym przez telewizję przemówieniu.

– Na szczęście warunki zostały stworzone dla międzynarodowej współpracy na polu atomowym – dodał Ahmadineżad, w którego ocenie Zachód odszedł od konfrontacji do komunikowania się z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego.

Ahmadienżad mówił również, że dzisiaj doszliśmy do ważnego punktu.

– Został przygotowany grunt pod nuklearną współpracę – dodał prezydent, według którego, Teheran jest teraz gotowy na współpracę z MAEA w sprawie dostaw paliwa i know-how. Zaś zaopatrzenie reaktora badawczego w Teheranie w paliwo nuklearne będzie szansą na sprawdzenie uczciwości światowych mocarstw i Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w stosunkach z Iranem.

Więcej na: tvn24.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook