Wiadomość

Irańska PressTV: Polska jak naziści

Fragment relacji PressTV na temat Polski (zdj. presstv)
Fragment relacji PressTV na temat Polski (zdj. presstv)

Polscy muzułmanie walczą z nienawiścią, a wraz z konfliktem na Ukrainie niebezpieczne ideologie wychodzą na pierwszy plan – to przekaz irańskiej telewizji, nadającej niegdyś z Londynu, a dziś już z Teheranu.

Polska przyjmuje uchodźców z Ukrainy, a wcześniej nie chciała przyjmować muzułmanów z Bliskiego Wschodu – to klisza, którą powiela dziennikarz Robert Carter z PressTV, państwowej telewizji irańskiej nadającej w języku angielskim i francuskim. W dodatku autor reportażu popisuje się ignorancją twierdząc, że większość muzułmanów w Polsce to Tatarzy, co już dawno nie jest prawdą. Według Muzułmańskiego Związku Religijnego muzułmanów pochodzenia tatarskiego jest około 4000, a telewizja podaje jako ogólną liczbę muzułmanów 20 do 40 tysięcy.

By rozmawiać o nienawiści Polaków do muzułmanów Carter udaje się do meczetu na Wiertniczą i rozmawia z imamem Nezarem Charifem. Pomijając już sam spór między tatarskim Muzułmańskim Związkiem Religijnym, właścicielem meczetu, a uczęszczającymi do niego muzułmanami, to rozmowa z osobą o fundamentalistycznych poglądach jest chyba najmniej adekwatnym miernikiem tolerancji.

Nezar Charif jest zwolennikiem wprowadzania szariatu, a meczet na Wiertniczej był celem misjonarskiej działalności salafitów z iERA. Zresztą wygląda na to, że autor jest także muzułmaninem, bo w innych wpisach na Twitterze informował, że modlił się wspólnie z muzułmanami na Wiertniczej, a w innych żałował, że jest obecnie poza „muzułmańskim krajem”, gdzie mógłby słuchać adhanu, wezwania do modlitwy.

NATO przekonało Ukrainę do agresywnych działań wobec Rosji, w Polsce rodzi się nazizm, to poglądy propagandy irańskiej PressTV

Nieznajomość lokalnej sytuacji muzułmanów to nie jest jednak największy problem reportażu. Na koniec Carter zestawia poglądy krytyczne wobec masowej migracji z krajów muzułmańskich, z uznawaniem za zagrożenie Rosji i spina to klamrą rodzącego się „nazizmu”, którego obawiają się rzekomo muzułmanie. To dość ciekawy zabieg jak na pracownika mediów będących własnością państwa, które jest oświęcimskim negacjonistą i organizowało międzynarodowy konkurs karykatur na temat Holokaustu.

Zastanawiające jest, co w tym zestawieniu robi uznanie Rosji za zagrożenie przez Wschodnią Europę – czy to też jest godne potępienia? Rzut oka na Twittera Cartera wyjaśnia sprawę: „Z powrotem w Londynie i nie mogę uwierzyć jak szalone stały się codzienne wydatki. To staje się żałosne! A teraz, głupia strategia NATO na Ukrainie wpędziła nas w niepotrzebną konfrontację z Rosją. TERAZ BULIMY ZA IDIOTYZM NATO!”.

Carter jest nie tylko propagandzistą reżimowej irańskiej telewizji, ale także pożytecznym idiotą rosyjskiej propagandy przerzucającej winę na Zachód za rosyjską agresję na Ukrainę. W swoich nagraniach na prywatnym kanale youtube, dzieli się przemyśleniami na temat uchodźców i wojny na Ukrainie. Stwierdza w nich, że to NATO przekonało Ukrainę do agresywnych zachowań wobec Rosji, wmanewrowując obydwa państwa w konflikt między sobą, a jednocześnie oszukując Ukrainę co do ewentualnej pomocy dla niej.

Carter jest wierny polityce programowej swojego pracodawcy, który naśladuje portal Russia Today w oskarżaniu Zachodu o spowodowanie wojny na Ukrainie, czy w wyjaśnianiu rosyjskiej agresji koniecznością denazyfikacji Ukrainy itp.

PressTV rozpoczęła nadawanie z Londynu w roku 2007, ale obecnie jej siedziba jest w Teheranie, po tym jak w Londynie straciła koncesję, bowiem brytyjski regulator Ofcom uznał, że edycja materiałów i nadzór nad działalnością redakcyjną prowadzone są przez Iran. Władze PressTV uznały to za spisek syjonistyczny.

To nie były jedyne oskarżenia o antysemityzm wobec telewizji, która publikowała także materiały negujące Holokaust, antysemickie teorie spiskowe, oskarżające np. Żydów o atak terrorystyczny na magazyn „Charlie Hebdo” itp. Sam Carter bronił prawa irańskiego reżimu do wznoszenia okrzyków „Śmierć Izraelowi”!

〉 Pisaliśmy także o dziennikarzu PressTV, który woli wirusa niż izraelską szczepionkę

Udostępnij na
Video signVideo signVideo signVideo sign
Avatar photo

Jan Wójcik

Założyciel portalu euroislam.pl, członek zarządu Fundacji Instytut Spraw Europejskich, koordynator międzynarodowej inicjatywy przeciwko członkostwu Turcji w UE. Autor artykułów i publikacji naukowych na temat islamizmu, terroryzmu i stosunków międzynarodowych, komentator wydarzeń w mediach.

Inne artykuły autora:

Jak Donald Tusk debatę o imigracji zakończył

Kolejny meczet w Warszawie. Kto go buduje?

Torysi boją się oskarżeń o islamofobię