Iran zakręcił kurek Europie? Ministerstwo zaprzecza

| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Rzecznik irańskiego ministerstwa ds. ropy naftowej zaprzeczył doniesieniom telewizji Press TV, która poinformowała, że „Iran wstrzymuje dostawy ropy do sześciu krajów Europy”. Zakręcenie kurka z ropą ma być odwetem na sankcje ustanowione przez UE. Kraje Europy zdecydowały o zrezygnowaniu z zakupów ropy w kraju ajatollahów, aby wywrzeć na niego presję i wymusić rezygnację z programu atomowego.

Według Press TV, kraje, które będą musiały się obejść od teraz bez irańskiej ropy, to Holandia, Grecja, Francja, Portugalia, Hiszpania i Włochy. Kazachska agencja prasowa Chabar poinformowała zaś, że ambasadorów tych państw UE w Iranie wezwano do tamtejszego MSZ, żeby zaprotestować przeciwko zaostrzonym unijnym sankcjom.

Kilkadziesiąt minut po doniesieniach Press TV rzecznik irańskiego ministerstwa ds. ropy zaprzeczył im. – Zaprzeczamy tym doniesieniom. Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, będzie ogłoszona przez Najwyższą Radę Bezpieczeństwa Narodowego Iranu – powiedział minister.

Teheran od tygodni zapowiadał, że zatrzymanie dostaw ropy będzie jest odwetem za decyzję UE o wprowadzeniu sankcji na Iran. W Brukseli ustalono embargo na irańską ropę, które miano wprowadzać stopniowo od pierwszego czerwca tego roku, aby dać czas krajom UE na znalezienie alternatywnych dostawców. Wstrzymano też wszelką współpracę z bankiem centralnym Iranu.

Więcej na: www.tvn24.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook