Iran: stosunki z Turcją i Arabią Saudyjską proirytetem

premier-turcji-z-prezydentem-iranu
| 1 komentarz|
image_pdfimage_print

Szef irańskiego programu nuklearnego Ali Akbar Salehi, który objął w sobotę tymczasowo funkcję ministra spraw zagranicznych swego kraju, zapowiedział, że priorytetem dyplomacji Iranu będą stosunki z Arabią Saudyjską i Turcją.

– Priorytetem dyplomacji irańskiej powinny być państwa sąsiednie i świat islamski. W tym kontekście Arabia Saudyjska i Turcja zajmują miejsce szczególne – oznajmił Salehi, którego zacytowała agencja Mehr.

– Arabia Saudyjska, która ma w regionie specjalne znaczenie, zasługuje na wyjątkowe relacje z Iranem. Arabia Saudyjska i Iran, dwa wpływowe państwa w świecie islamskim, mogą wspólnie rozwiązać wiele problemów – dodał.

Z dokumentów ujawnionych przez Wikileaks wynika, że Arabia Saudyjska obsesyjnie obawiała się irańskiego zagrożenia, a saudyjski król Abd Allah apelował do USA o „zaatakowanie Iranu, żeby położyć kres jego programowi nuklearnemu”.

Iran zapewnia, że jego program nuklearny ma charakter pokojowy, ale Zachód podejrzewa, że w rzeczywistości dąży do zdobycia broni atomowej.

Więcej na: onet.pl

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze