Iran stał się państwem atomowym; na ulicach strzelają do opozycji

atomowy-iran
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Iran wyprodukował pierwszą partię uranu wzbogaconego do 20 proc. – powiedział prezydent Mahmud Ahmadineżad. Wcześniej irańskie siły bezpieczeństwa zaatakowały przywódcę prodemokratycznej opozycji Mehdiego Karubiego, który uczestniczył w Teheranie w wiecu upamiętniającym 31. rocznicę rewolucji islamskiej. Policja użyła broni palnej i gazu łzawiącego – twierdzi opozycja.

Iran jest „państwem atomowym” i ma możliwości wzbogacania uranu w ośrodku w Natanzu do znacznie wyższego poziomu – powiedział prezydent Mahmud Ahmadineżad, informując wcześniej o wzbogaceniu pierwszej partii do 20 proc. Zapewnił zarazem, że Teheran nie zamierza wyprodukować bomby atomowej.

– Chcę obwieścić pełnym głosem, że pierwsza partia 20-procentowego paliwa (nuklearnego) została wyprodukowana i udostępniona naukowcom. (…) Mamy możliwości wzbogacania uranu do ponad 20 procent, bądź do 80 proc., ale nie wzbogacamy (do takiego poziomu), ponieważ nie jest nam to potrzebne – powiedział irański prezydent.

Dotychczas Iran wzbogacał uran do 3,5 proc. Do produkcji bomby atomowej – o co Zachód podejrzewa Teheran – potrzebny jest uran wzbogacony do 90 proc.

Przemawiając do setek tysięcy wiwatujących Irańczyków Ahmadineżad zapowiedział, że w niedalekiej przyszłości produkcja wzbogaconego uranu zwiększy się trzykrotnie. Nie ujawnił, ile uranu wzbogacono do 20 proc. Proces tego wzbogacania rozpoczął się, według Teheranu, przed dwoma dniami.

Ahmadineżad ponownie oskarżył Zachód o utrudnianie Iranowi dostępu do wzbogaconego uranu, potrzebnego dla medycznego reaktora badawczego. Iran był gotów kupić wzbogacony uran, ale mu tego odmówiono – powiedział.

Prezydent powtórzył zapewnienie, że Iran nie dąży do wyprodukowania broni nuklearnej. – Kiedy mówimy, że nie produkujemy bomby (atomowej), to tak właśnie jest. (…) Gdybyśmy chcieli wyprodukować bombę, ogłosilibyśmy ten zamiar. (…) Nasz naród ma odwagę powiedzieć to otwarcie, wyprodukować ją i nie bać się was (państw zachodnich) – oświadczył Ahmadineżad.

Więcej na: onet.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook