Iran: skandal z gangiem gwałcicieli

Hands-Grab-US-Air-Force
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

W Iranie wybuchł skandal po ujawnieniu informacji o tym, że członkowie gangu gwałcicieli w prowincji zamieszkanej przez mniejszości narodowe to synowie wysokich urzędników rządowych.

Gang miał się składać z czterech szyitów. Jeden z nich pochodzi podobno z bardzo zamożnej rodziny. Podejrzewa się ich o gwałty na co najmniej 41 sunnitkach w mieście Iranshahr w stanie Sistan i Beludżystan.

Główny prokurator Iranu, Mohammad Jafar Montazeri, zaprzeczył jednak jakoby gwałty miały miejsce i zabronił mówienia o sprawie pod groźbą aresztu i kary, również sunnickiemu imamowi Mawlavi Tayeb Mollazehi, który wniósł oskarżenia. Informacja o gwałtach została podana przez oficjalną agencję prasową irańskiego parlamentu ICANA, jak również przez parlamentarzystkę i reformatorkę, Tayebeh Siavoshi.

Prowincja Sistan i Beludżystan jest znana z bezprawia. Co więcej, tamtejszemu personelowi szyickiemu zarzuca się odwracanie oczu od przestępstw popełnianych na sunnitach. Ponieważ w tradycji islamu uważa się, że ofiara gwałtu przynosi hańbę swojej rodzinie (która może ją w konsekwencji pozbawić życia), wpłynęły jedynie trzy zażalenia w sprawie. Według burmistrza miasta Iranshahr, Mohammada Baluchzehiego, milczenie ze strony rodzin przyczynia się do zwiększania liczby ofiar.

Przewodniczący komisji etyki lekarskiej w Beludżystanie orzekł, że przynajmniej jedna z kobiet, które się zgłosiły, została zbadana i potwierdzono, że została zgwałcona. Kobiety w wieku pomiędzy 18 i 30 lat były porywane pojedynczo i wywożone do prywatnego domu w Iranshahr, gdzie dokonywano na nich zbiorowego gwałtu. Niektóre z ofiar były w stanie podać lokalizację domu jak i detale dotyczące sprawców.

Członek parlamentu dla miasta Iranshahr wyraził swoje oburzenie i zażądał, aby w świetle prawa mężczyźni zostali postawieni przed sądem. Na ulice Iranshahru wyszły setki ludzi, demonstrujących i domagających się aresztowania oraz egzekucji przestępców. W przeciwnym razie przysięgają sami wymierzyć sprawiedliwość.

Oprac TiCa na podst. https://clarionproject.org

 

Chętnie nas czytasz?

Od 9 lat w Polsce informujemy o zagrożeniu politycznym islamem.
Dostarczamy unikalne treści, publikujemy teksty naukowe, bierzemy udział w konferencjach, a także wpływamy na inne media i polityków.
Dzięki wsparciu jesteśmy w stanie utrzymać niezależność i zrealizować nasz cel:

Demokratyczna Europa wolna od islamskiego fundamentalizmu.

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook

Komentarze