Iran: mecze i rower nie dla kobiet

| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Prawo islamskie Iranu zabrania kobietom oglądania publicznych meczy piłki nożnej, na które przychodzą mężczyźni, i kobiety, które próbowały to robić, były w przeszłości aresztowane.

12 lutego 2017 r. władze irańskie aresztowały osim młodych kobiet, które przebrały się za mężczyzn, żeby obejrzeć mecz piłkarski między Esteghlal F.C. a Persepolis F.C. na stadionie Azadi w Teheranie. Według doniesień, kobiety czekają konsekwencje prawne.

Alireza Adeli, szef sił bezpieczeństwa Teheranu, powiedział, że nie był to pierwszy raz, kiedy kobiety przebrały się za mężczyzn, żeby wejść na stadion, i podkreślił, że zakaz ma na celu “zachowanie ich honoru, ponieważ atmosfera stadionu, tumult i tłumy nie są miejscem dla nich. Drogie kobiety, które chcą zobaczyć mecz, mogą to zrobić w telewizji, która nadaje mecze i daje każdemu możliwość oglądania ich na żywo”.

Inni kibice zamieścili na Twitterze sarkastyczne i gniewne uwagi o aresztowaniach:

– „Dzięki czujności sił [bezpieczeństwa] osiem dziewcząt, które zamierzały wejść na stadion Azadi, zostało aresztowanych i pokój powrócił do serc ideologów. Śmierć anty-kobiecemu Trumpowi”.

– „Zamiast [nazywać stadion] Azadi [wolność] – [nazwijcie go] Stadionem Uwięzienia – stadionem, który symbolizuje upokorzenie i nędzę narodu w kajdanach”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

– Tweet dziennikarza Enayata Hoseiniana: „Wszystkie nasze problemy na tym meczu [dotyczą] braku kobiecej obecności na Azadi Stadium; aresztowali osiem dziewczyn, którym udało się wejść. No to co? Brawo dla nich?”

* * *

Innym przykładem stosunku reżimu irańskiego do kobiet zajmujących się sportem publicznie, na widoku mężczyzn, była fatwa wydana przez najwyższego przywódcę, Alego Chameneiego w odpowiedzi na pytanie postawione przez irańską agencję informacyjną, Fars, która jest związana z irańską Gwardią Rewolucyjną, w sprawie publicznej jazdy kobiet na rowerze. Fatwa brzmi:

„Kobiety jadące publicznie na rowerach, na oczach obcych mężczyzn, ściągają ich uwagę, co może spowodować fitna [konflikt] i zepsucie w społeczeństwie, a także narusza czystość kobiet. Dlatego nie wolno tego robić. Jeśli nie ma w pobliżu obcych mężczyzn, nie jest to problem”.

Źródło: http://www2.memri.org/

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook