Iran: dziennikarze i artyści zrywają z reżimem

Aktorka Taraneh Alidoosti, która napisała "Jesteśmy więźniami". (Foto: Wikipedia)
| Brak komentarzy|
image_pdfimage_print

Irańscy dziennikarze i artyści zrywają publicznie z reżimem po tym, jak okazało się, że przez trzy dni władze kłamały, iż środowa katastrofa ukraińskiego samolotu wywołana była usterką techniczną a nie zestrzeleniem przez rakietę.

Prowadząca od 13 lat dziennik telewizyjny w państwowej telewizji gwiazda Gelare Jabbari poprosiła na Instagramie o wybaczenie za „okłamywanie przez 13 lat”; dwoje innych prowadzących napisało w mediach społecznościowych, że nie wrócą już do pracy w państwowej telewizji.

Filmowcy, aktorzy, piosenkarze i rysownicy, publicznie deklarują, że nie wezmą udziału w dorocznym festiwalu artystycznym Fajr. Czołowa irańska aktorka Taraneh Alidoosti, która grała w filmie nominowanym do Oskara, napisała na swoim Instagramie: „Nie jesteśmy i nigdy nie byliśmy obywatelami. Jesteśmy więźniami, milionami więźniów”. Jej post, opublikowany w niedzielę, zniknął, a kiedy został przez nią opublikowany ponownie we wtorek, zdobył ponad 200 tysięcy lajków.

Przykład dała medalistka olimpijska w taekwando Kimia Alizadeh, która pozostała w Europie i napisała na Instagramie: „Jestem jedną z milionów irańskich kobiet, które władze wykorzystywały”.

W bezprecedensowym oświadczeniu stowarzyszenie dziennikarzy napisało, nawiązując do podtrzymywania przez media oficjalnych kłamstw: „Uczestniczymy w pogrzebie publicznego zaufania. W pierwszych trumnach znajdują się zwłoki oficjalnych mediów, w dalszych są inne gazety i portale”.

Czwarty dzień trwają w Iranie demonstracje antyrządowe. (gl)

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Na podstawie middleeasteye.net

 

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook