Iran, 25 bahman 1389 roku: Policja użyła gazu łzawiącego przeciw demonstrantom

| 9 komentarzy|
image_pdfimage_print

Irańskie siły bezpieczeństwa starły się w poniedziałek z uczestnikami manifestacji w Teheranie oraz Isfahanie. Zatrzymano kilkadziesiąt osób. By rozpędzić kilkutysięczne protesty zwolenników opozycji w stolicy Iranu policja użyła gazu łzawiącego. Zatrzymano kilkadziesiąt osób. 25 bahman 1389 roku, na który wyznaczono demonstracje, to dzień odpowiadający 14 lutemu 2011 roku.

Podobnie, jak w przypadku demonstracji w innych krajach muzułmańskich, protestujący umawiali się za pomocą serwisów społecznościowych, m. in. facebooka i twittera.

Na facebooku przeciwnicy dyktatury gromadzili się na profilu „25 bahman”. Oblegana również była strona http://25bahman.com/.

W oświadczeniu przesłanym INTERIA.PL, organizatorzy manifestacji napisali:

„W Egipcie, Tunezji i na całym Bliskim Wschodzie w szerokim znaczeniu tego określenia, zwykli ludzie upomnieli się o swoje marzenia o bardziej sprawiedliwym społeczeństwie. Mniej, niż dwa lata temu miliony Irańczyków podniosły odważny głos przeciwko opresji i przemocy ze strony rządu. Dziś „Zielony Ruch” zrzeszający tych ludzi został wzmocniony”.

Protest w IranieOrganizatorzy piszą, że „przywódcy opozycji, Musawi i Karubi wezwali do demonstracji 25 bahmana (14 lutego) w celu podkreślenia solidarności z ruchami domagającymi się wolności w całym regionie”.

- - - - - - - - - - - - - - Reklama - - - - - - - - - - - - -

Organizatorzy informują, że „tylko w zeszłym miesiącu wykonano egzekucje na prawie 80-ciu irańskich dysydentach, a jeszcze więcej z nich zostało uwięzionych” i zapraszają „wszystkich Irańczyków” i zwolenników protestów na profil www.facebook.com/25bahman. Przypominaja, że „wystarczyło sześć dni, by profil zyskał 55 000 członków i ponad 12 milionów odwiedzin, 91 procent z nich z Iranu”.

W sobotę irańskie MSW zakazało wszelkich manifestacji, uznając je za nielegalne.

Więcej na: interia.pl

Zmieniamy się!

Wkrótce nasza strona będzie dostarczała więcej unikalnych treści
W tym celu musimy też przebudować jej obecny wygląd.
Jeżeli jesteś z nami, czytasz nas, chcesz wesprzeć nasz rozwój kliknij link w prawym dolnym w rogu.
(Dopisek: „zmiana strony”)

Wspieraj euroislam.pl

Bądź na bieżąco. Polub euroislam.pl na Facebook